Jaro už se hlásí o slovo (i když zatím hlavně podle kalendáře) a pro řidiče tak přichází vhodný čas zkontrolovat, jestli je na autě po zimě všechno v pořádku. Co všechno by měla jarní kontrola auta zahrnovat? Máme pro vás 7 hlavních tipů:
1. Začneme jednoduše – směs do ostřikovačů.
S rostoucími teplotami přichází čas přejít ze zimní na letní směs. Výměnu můžete provést, pokud už teploty neklesají pod nulu ani v noci (tohle platí zvlášť v případě, že auto parkujete venku) – tehdy totiž letní směs může zamrznout, protože její hlavní složkou je voda. Na rozdíl od opačné situace, tedy výměny letní směsi za zimní, se tady nemusíte bát škody způsobené mícháním obou směsí. Pokud vám tedy v zásobníku zůstaly zbytky nemrznoucí směsi, můžete je jednoduše dolít tou letní a dál už pokračovat s ní. Určitě tenhle krok ale nevynechejte, pokud byste chtěli i v létě fungovat se zimní směsí, nemusí tak dobře fungovat. Letní směs do ostřikovačů je totiž uzpůsobená na odstraňování pylu, hmyzu a prachu, se kterými se v teplejších měsících řidiči na svých autech pravidelně potýkají. Také se pomaleji odpařuje a stihne tak nečistoty odstranit, ne je jen rozmazat po čelním skle. Zimní směs je také kvůli vyššímu obsahu lihu agresivnější a může vám tak při dlouhodobém používání rychleji opotřebovat gumičky stěračů.
2. Pokračujeme dál, na řadu přichází brzdy.
Zimní podmínky jako sníh a sůl na vozovce mohou brzdám způsobit větší opotřebení, a proto je důležité zkontrolovat stav brzdových destiček a kotoučů. Jejich stav můžete prověřit nejdřív vizuální kontrolou, a následně i praktickou zkouškou, ideálně na prázdné silnici nebo parkovišti. Má brzdový pedál dostatečný odpor a auto bez problémů zastaví? V pořádku. Brzdíte se zpožděním, nebo je pedál brzdy příliš měkký a prošlápnete ho až k podlaze? Pak přišel čas na návštěvu servisu. Snížená účinnost brzd se může projevovat také nepříjemnými vibracemi během brždění. Na závěr nezapomeňte také zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny.
3. Další důležitou součástí údržby je olej.
Zkontrolujte hladinu oleje a jeho stav. Kolik času uplynulo od poslední výměny oleje ve vašem autě? Výrobci zpravidla doporučují měnit olej po cca 15 000 ujetých kilometrech nebo po 1 roce – záleží, která z podmínek nastane dříve. Vždy se ale držte servisních intervalů a řiďte se pokyny výrobce u oleje, který máte ve svém autě. Užitečným ukazatelem je i barva oleje. Optimální je světle hnědá barva. Čím tmavší olej je, tím víc se přiblížil čas, kdy je potřeba ho vyměnit. Pokud je olej už úplně černý, není čas čekat a zamiřte ihned na výměnu. Tady se opravdu nevyplatí otálet – olej je ke správné funkci motoru nezbytný a zanedbáním jeho výměny si koledujete v nejhorším případě o zadření motoru a jeho trvalé poškození.
4. V zimních teplotách dostávala pořádně zabrat také baterie v autě.
Jako další krok jarní kontroly tak zkontrolujte stav akumulátoru. Změřte si jeho klidové napětí, „zdravá“ baterie by měla ukazovat 12,6 V. Pokud jsou hodnoty nižší, nechte ji plně dobít. V případě, že ani úplné dobití nepomohlo a míváte například po ránu problémy s nastartováním, nejspíš nastal čas na úplnou výměnu baterky. Zamiřte do servisu nebo baterii vyměňte svépomocí.
5. I když nám nastává ta světlejší část roku, kdy je dobře vidět ještě dlouho do večera, zařaďte do své kontroly i stav světel.
Prověřte klasické žárovky i blinkry, že všechny správně fungují a neriskujete tak kvůli špatnému osvětlení pokutu, nebo rovnou nehodu. Zkontrolujte taky stav světlometů, obzvlášť u starších aut bývají časem zašlé a trpí tím účinnost světel. Pokud je to případ i vašeho auta, můžete světlomety s trochou šikovnosti vyleštit svépomocí, nebo si čištění zaplatit v servisu, který tuto službu nabízí.
6. Další část auta, která v zimě hodně trpí, jsou stěrače a stěračové lišty.
Střídání teplot a přimrzlý sníh nebo led gumičkám stěračů opravdu nesvědčí. Proto pečlivě prověřte, v jakém jsou stavu – stěrače by měly povrch čelního skla stírat plynule, v celém rozsahu, nenechávat nikde šmouhy a neměly by pískat ani drhnout. V létě nás na silnicích často čekají silné deště během bouřek, proto se ujistěte, že vás stěrače nenechají ve štychu. Jestli jsou gumičky popraskané nebo stěrače nedokáží dobře odvádět veškerou vodu z čelního skla ani při plném výkonu, vyměňte je radši hned. Nebo to nechte na nás – v Carglass vám je rádi vyměníme samostatně, nebo jako součást opravy/výměny čelního skla.
7. A nakonec pneumatiky.
Zimní obutí je v ČR povinné do 31.3., řiďte se ale hlavně stavem počasí. Pokud je na konci března pořád ještě chladno a dá se čekat, že zima ještě neřekla poslední slovo, na autě je zatím ponechte. Nedoporučujeme ale jezdit na zimních pneumatikách celoročně – výrobci často zmiňují jako hraniční teplotu 7 °C. Ve chvíli, kdy teploty už ani v noci neklesají pod tuhle hodnotu, silnice jsou suché a během dne už pálí slunce, vám letní gumy udělají mnohem lepší službu. Obzvlášť v kritických situacích jako prudké brždění při vysoké rychlosti, nebo náhlé změny směru jízdy. A pokud si auto nepřezouváte sami, raději si termín v servisu zabookujte včas, ať na „zimácích“ nemusíte jezdit až do června 🙂
Všechny tyto úkony můžete provést sami, nebo si nechte pomoci v servisu. Pokud si nejste jisti, co byste měli při jarní údržbě konkrétně u svého vozidla zkontrolovat, mrkněte do návodu k obsluze vozu – najdete tam užitečné informace přímo pro svůj model auta.
Máte na autě všechno v pořádku? Pak vám už jen přejeme šťastnou cestu a spoustu ujetých kilometrů bez nehody. Nezapomeňte ale na to, že změna ročního období znamená i změnu podmínek na silnici. S příchodem jara se provoz zvyšuje, často vyjíždí i řidiči, kteří během zimy auto používají minimálně a může tak dojít k většímu množství nehod. Vždy proto dbejte na bezpečnou rychlost, vzdálenost od ostatních vozidel a přizpůsobte jízdu momentálním podmínkám.