Carglass®

Ekologická daň – všechno, co potřebujete vědět

Ekologická daň – známá také jako eko daň – je poplatek, který hraje klíčovou roli v ochraně životního prostředí. Tento článek vám poskytne podrobné informace o tom, co je ekologická daň, kdo ji platí, na jaká vozidla se vztahuje a kde zjistit, zda se vás týká.

 

Co je ekologická daň?

Ekologická daň byla zavedena s cílem snížit negativní dopady automobilové dopravy na životní prostředí. Tento poplatek se vztahuje na převod starších vozidel s vyššími emisemi a je vybírán při prvním převodu vozidla registrovaného v České republice. Cílem této daně je motivovat majitele starších, méně ekologických vozidel, aby přešli na novější a ekologičtější modely, čímž se sníží množství škodlivých emisí vypouštěných do ovzduší.

 

Kdo musí platit ekologickou daň?

Ekologickou daň platí nový majitel vozidla při prvním přepisu v České republice, pokud vozidlo spadá do některé z následujících emisních tříd:

 • EURO 0: Poplatek 10 000 Kč.
 • EURO 1: Poplatek 5 000 Kč.
 • EURO 2: Poplatek 3 000 Kč.

Vozidla splňující emisní třídy EURO 3 a vyšší (EURO 3, EURO 4, EURO 5, EURO 6) jsou od ekologické daně osvobozena, což znamená, že při jejich převodu není tento poplatek požadován.

 

Jak zjistím, do které emisní třídy mé auto patří?

Emisní třídu auta určují tři parametry:

 • Kategorie vozu – Ekologická daň se týká jen kategorií M1 a N1 (osobní auta, dodávky a nákladní auta do 3,5 tuny). Kategorii vozu najdete v technickém průkazu.
 • Pohon
 • Směrnice EHS/ES

Emisní třídu vašeho vozidla můžete zjistit ve velkém technickém průkazu, konkrétně na zadní straně. Tady najdete sekci Emise a v ní informace o směrnici EHK nebo EHS/ES.

 

Zdroj obrázku: Ministerstvo dopravy ČR

 

 

Podle konkrétní směrnice uvedené v „techničáku“ si pak můžete dohledat, jakou emisní normu vaše auto splňuje. Níže najdete odkaz na podrobné tabulky emisních norem na stránkách Ministerstva dopravy ČR a tabulky pro výpočet ekologické daně na stránkách Registru vozidel:

 

Ministerstvo dopravy – Emisní normy pro osobní auta a malá vozidla

Registr vozidel – Tabulka pro výpočet ekologické daně

 

Pokud nemáte přístup k technickému průkazu, můžete využít online služby, kde lze prověřit historii vašeho vozidla včetně jeho emisní třídy.

 

Na která vozidla se ekologická daň nevztahuje?

Existují určitá vozidla a situace, kdy se ekologická daň neplatí. Osvobození od této daně se vztahuje na:

 • Motocykly: Bez ohledu na emisní třídu jsou od ekologické daně osvobozeny.
 • Veterány: Vozidla staršího data výroby, která jsou registrovaná jako veteráni.
 • Vozidla o hmotnosti nad 3,5 tuny: Těžší vozidla jsou z poplatku vyňata.
 • Vozidla vlastněná držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P: Tito majitelé jsou osvobozeni od platby ekologické daně.
 • Převody vozidel v rámci dědictví, rozvodu nebo zániku společného jmění manželů: V těchto specifických případech se daň neplatí.

 

Zdroj obrázku: ArthurHidden, Freepik

 

Jak a kde zaplatit ekologickou daň?

Ekologickou daň je nutné zaplatit při prvním přepisu vozidla na nového majitele na obecním úřadě s rozšířenou působností.

Úředníci vám poskytnou veškeré potřebné informace a pokyny k platbě. Po zaplacení eko daně obdržíte potvrzení do velkého technického průkazu do sekce Úřední záznamy.

 

Kde zjistím, jestli je ekologická daň na auto zaplacená?

Právě ve velkém technickém průkazu pod položkou Úřední záznamy. Pozor na to, že ekologická daň se platí při PRVNÍM PŘEVODU VOZU na nového majitele v ČR. Jestli kupujete starší ojeté auto po prvním majiteli nebo si auto z druhé ruky necháváte dovézt z ciziny, připočítejte si k nákladům i eko daň, protože ji budete platit vy.

 

Zdroj obrázku: Freepik

 

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Potřebujete opravit nebo vyměnit autosklo? Ať máte sklo pojištěné nebo ne volejte 800 550 510 nebo nezávazně poptejte možnosti řešení

Pobočka Carglass ® v Brně v novém!

Brněnská pobočka Carglass ® se na vás těší v nových modernějších prostorách. Víme, že dokonalý dojem dělají nejen služby, ale i design. Proto jsme pro vás

Jak často měnit kapaliny v autě

Každý řidič ví, že pravidelná údržba auta je klíčem k jeho spolehlivosti a bezpečné jízdě. Jeden z nejdůležitějších aspektů péče o vaše vozidlo je pravidelná

Přepis auta – převod vlastnictví vozidla

Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete?

Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje  Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

  Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

  Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

  Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.