Carglass®

Příběh autoskla – od skleněné tabulky ke Smart Glass technologiím

Autosklo s bílým pozadím

Za posledních 100 let prošla autoskla zásadním vývojem. Od prvních skleněných tabulek chránících řidiče před kamínky a hmyzem v automobilech ze začátku 20. století, až po automatizovaná autoskla systému Smart Glass.

Začátek autoskel

V počátcích automobilismu řidiče chránila pouze plochá skleněná deska, která se v případě znečištění dala sklopit. Protože sklo nebylo nijak speciálně upravované, v případě nehody nebylo výjimkou vážné pořezání řidiče nebo posádky od ostrých střepů. Výrobci automobilů proto přišli s variantou, která byla bezpečnější, levnější a použitelná ve většině vozů, a sice s tvrzeným sklem.

Tvrzené sklo se vyrábí zahříváním samotného skla asi na 650 °C a poté rychlým zchlazením jeho povrchu vzduchem. Takové sklo se v případě nárazu rozpadne na malé části, které nemají ostré hrany. Tvrzené sklo ale stále mohlo řidiče při rozbití nepříjemně poranit.

Laminované sklo

V roce 1903 objevil francouzský chemik Édouard Bénédictus při domácí nehodě s rozbitou laboratorní sklenicí princip laminovaného skla. Sklenice sice při pádu na zem praskla, ale neroztříštila se po místnosti. Obsahovala totiž dusičnan celulózy (můžete si ho představit jako „tekutý plast“), který udržel střepy pohromadě. Laminované sklo tehdy našlo široké uplatnění, například při výrobě ochranných brýlí a skel do plynových masek.

Automobilový vizionář Henry Ford zavedl v roce 1919 laminované sklo ve všech svých vozech a poté, co jeho příkladu následovali další výrobci, se použití laminovaného skla v automobilech stalo povinným.

Laminované sklo si můžete představit jako „sendvič“ ze dvou nebo více skleněných desek spojených za pomoci vysoké teploty a tlaku plastovou fólií, zpravidla z polyvinylbutyralu (PVB). A právě tato vrstva udrží v případě roztříštění úlomky tvrzeného skla pohromadě.

Základem automobilového průmyslu a hnacím motorem inovací je dosáhnout maximální bezpečnosti a pohodlí řidiče i cestujících. Funkce autoskla tedy už dávno není jenom chránit řidiče před nepříznivými vlivy prostředí. Autosklo je mimo jiné zásadním nosným prvkem karoserie vozu, zpevňuje konstrukci a zvyšuje nosnost střechy. Plocha čelního skla se od počátku jeho vývoje zvětšila pětinásobně a tento trend stále pokračuje. Inovátoři v automobilovém průmyslu se proto v posledních letech zaměřili i na další využití potenciálu, který velké přední sklo nabízí.

Čelní sklo jako prvek aktivní bezpečnosti

Součástí čelního skla se tak postupně staly další prvky aktivní bezpečnosti auta jako senzor sledování únavy, dešťový senzor, senzor automatické regulace dálkových světel, vyhřívání skla nebo systém projekce informací na čelním skle (head-up displej). Díky head-up displeji může řidič číst nejrůznější informace o vozidle přímo ve svém zorném poli, aniž by musel přestat sledovat vozovku a prostor před vozidlem.

Výroba čelního skla

Smart Glass

K většímu pohodí přispívají i funkce zatmavení a vyhřívání skel. Zatmavení skel má navíc i pozitivní dopad, co se týká ekologie. Snižuje totiž přenos světla a tepla do interiéru a absorbuje tepelnou energii slunečního záření, čímž klesají i emise CO2 produkované při provozu klimatizace ve vozidle. Zatmavená skla se vyrábí různými technologiemi: od zabarevní skleněných vrstev laminovaného skla, přes laminovací fólie, použití samozatmavovací vrstvy, až po nejnovější technologii Smart Glass. Ta má kořeny ve stavebnictví a díky použití tzv. tekutých krystalů umí měnit zatmavení a sytost barvy skla pouhým stisknutím tlačítka.

Potenciál autoskel je zkrátka velký a zdaleka jsme ho ještě nevytěžili naplno. Do budoucna se dá předpokládat, že se jejich vývoj bude ubírat podobným směrem jako dnešní dotykové displeje, přibudou další interaktivní funkce a možnosti ovládání.

Výroba bočního skla

 

Z toho plyne, že servis takových autoskel už nebude jen otázkou běžné mechanické výměny skla, ale bude vyžadovat odborné znalosti a technologickou vybavenost servisního místa. V Carglass® s nejnovějšími trendy držíme krok a díky tomu zvládáme opravu i výměnu čelního skla u jakékoliv značky auta, a to včetně kalibrace asistenčních systémů.

Pokud vás nepříjemnost v podobě prasklého skla potkala, neváhejte a kontaktujte nás. Jsme vám k dispozici na telefonu 800 550 510, e-mailové adrese web@carglass.cz, nebo využijte náš online rezervační formulář a naši pracovníci se vám obratem ozvou zpět.

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Potřebujete opravit nebo vyměnit autosklo? Ať máte sklo pojištěné nebo ne volejte 800 550 510 nebo nezávazně poptejte možnosti řešení

Pobočka Carglass ® v Brně v novém!

Brněnská pobočka Carglass ® se na vás těší v nových modernějších prostorách. Víme, že dokonalý dojem dělají nejen služby, ale i design. Proto jsme pro vás

Jak často měnit kapaliny v autě

Každý řidič ví, že pravidelná údržba auta je klíčem k jeho spolehlivosti a bezpečné jízdě. Jeden z nejdůležitějších aspektů péče o vaše vozidlo je pravidelná

Přepis auta – převod vlastnictví vozidla

Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete?

Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje    Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

    Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

    Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

    Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.