Carglass®

Prasklé čelní sklo – proč jeho opravu neodkládat?

Prasklina na čelní skle auta

Jízda s prasklinou na čelním skle vás může vyjít pěkně draho. Co riskujete a proč se nevyplatí opravu skla odkládat?

Potkala vás nepříjemnost v podobě prasklého čelního skla? Pokud si stejně jako spousta řidičů říkáte, že to není žádná tragédie, protože řízení nějaká prasklina nebrání a až bude čas, hodíte to do servisu, hodně riskujete. Přísloví „Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek!“ u poškození čelního skla platí víc než kdy jindy. Proč?

Auto s prasklinou na čelním skle je totiž podle vyhlášky technicky nezpůsobilé k jízdě.

„Zjistí-li řidič vozidla před zahájením jízdy na pozemní komunikaci nebo během jízdy, že je v oblasti jeho výhledu, ve „stírané ploše“, tedy v dosahu stěračů, čelní sklo prasklé nebo poškozené zásahem větším než 20 mm, má vozidlo závadu, která ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“ Tak tuto situaci definuje § 36 odst. 3 písm. a) vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Přeloženo do běžného jazyka, pokud má auto na čelním skle v dosahu stěračů poškození větší než 2 cm (to je zhruba průměr 2 Kč mince), nemělo by vůbec vyjet na silnici.

Slovy vyhlášky: „Vozidlo s takovou závadou nesmí řidič na pozemních komunikacích provozovat dle § 38 odst. 1 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, a závadu musí na místě odstranit, případně smí s nejvyšší opatrností v jízdě pokračovat přiměřenou rychlostí jen do nejbližšího místa, kde lze závadu odstranit, jak mu tuto povinnost ukládá, a zároveň jako možnost dává, § 5 odst. 1 písm. e) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích.“

Zákon samozřejmě pamatuje na to, že se po zjištění závady musíte nějak dostat do servisu, ale rozhodně nespoléhejte na to, že díky tomu je možné opravu skla odkládat donekonečna. Argument, že „si jen něco vyřídíte a pozítří auto odvezete na výměnu skla“ by totiž při případné silniční kontrole nemusel uspět.

A navíc by vás mohl přijít velmi draho: za jízdu s prasklým čelním sklem vám může policie uložit pokutu od 5 000 do 10 000 Kč, zákaz činnosti od 6 měsíců do 1 roku a navrch ještě 5 bodů. Může být i hůř, pokud policie pojme důvodné podezření, že by se přistižený řidič mohl vyhýbat přestupkovému řízení nebo extrémně komplikovat vymáhání pokuty. V takovém případě může policista na místě vybrat kauci od 3 500 do 10 000 Kč, zajistit auto botičkou, nebo jej nechat rovnou odtáhnout.

Poškozené čelní sklo můžete přitom vyřešit rychle a levně.

Stačí navštívit některou z našich poboček Carglass® a my se postaráme o zbytek.

 

Pokud máte pojistku, s náklady na opravu čelního skla si nemusíte lámat hlavu vůbec. I tady ale zdůrazňujeme, že je potřeba jednat rychle. Spousta pojišťoven ve svých pojistných podmínkách uvádí jako důvod pro krácení nebo dokonce odmítnutí plnění, pokud pojištěný nahlásí pojistnou událost se značným zpožděním nebo nepodá důkaz o vzniku škody a tím neposkytne pojistiteli součinnost potřebnou ke zjištění příčin a výše škody.

Prasklé čelní sklo se zkrátka vyplatí řešit co nejrychleji a my vám s tím rádi pomůžeme! Objednat se u nás můžete na telefonu 800 550 510, e-mailové adrese web@carglass.cz, nebo využijte náš online rezervační formulář.

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Potřebujete opravit nebo vyměnit autosklo? Ať máte sklo pojištěné nebo ne volejte 800 550 510 nebo nezávazně poptejte možnosti řešení

Pobočka Carglass ® v Brně v novém!

Brněnská pobočka Carglass ® se na vás těší v nových modernějších prostorách. Víme, že dokonalý dojem dělají nejen služby, ale i design. Proto jsme pro vás

Jak často měnit kapaliny v autě

Každý řidič ví, že pravidelná údržba auta je klíčem k jeho spolehlivosti a bezpečné jízdě. Jeden z nejdůležitějších aspektů péče o vaše vozidlo je pravidelná

Přepis auta – převod vlastnictví vozidla

Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete?

Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje    Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

    Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

    Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

    Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.