Carglass®

Vandalismus na autě a jak se mu bránit

Vandalismus na autě - rozbité čelní sklo vozu

Vandalismus aut je u nás bohužel častým nešvarem. I když by leckdo namítl, že dokud jsou to jen plechy, vlastně o nic nejde, pohled na vysklené okénko nebo ukopnuté zrcátko po návratu k autu nepotěší žádného řidiče. Jaký je rozsah škody? Ukradli mi něco? Kryje to moje pojistka? Kolik mě to bude stát? A toho času a papírování!

Jak se proti vandalismu na svém autě bránit a jde to vůbec?

 

Co je to vlastně vandalismus?

Vandalismus spadá v trestním zákoníku ČR pod trestný čin poškození cizí věci a definuje se jako „zničení, poškození nebo učinění cizí věci neupotřebitelnou a způsobením tak škody nikoli nepatrné“, stejně tak sem spadá „postříkání, popsání či pomalování barvou nebo jinou látkou“.

A jsou to právě auta, která si vandalové ke svému řádění vybírají rádi a často. Důvod je logický – spousta z nich bývá volně zaparkovaná na ulici nebo nehlídaném parkovišti, zároveň je ale celkem jednoduché je poškodit. Když se tak přidá zlý úmysl, nějaká ta hladina alkoholu nebo nevybité emoce, příležitost je na světě.

I když v krajním případě může být pachatel vandalismu potrestán až šestiletým vězením (to pokud způsobí obzvlášť vysokou škodu), málokdy to dojde až sem. Vysoké procento případů končí tím, že viník je neznámý, protože chybí svědkové a důkazy, které by ke konkrétnímu člověku nebo skupině osob vedly.

 

 Trochu statistiky…

Podle České asociace pojišťoven bývá průměrná škoda na autě způsobená vandalismem vyčíslená na 25 000 Kč. Průměrná – to znamená, že ji ovlivňují extrémy z obou stran jako pár stovek za utržený stěrač, ale i statisícové škody při zapálení celého vozu.

Na kolik vyjde poničené auto právě vás, to se hodně odvíjí od ceny náhradních dílů a rozsahu nutné opravy. Třeba takové „objetí“ klíčem po celém obvodu auta sice zabere pár vteřin, odstranění ale vyjde klidně na víc než 50 000 Kč.

 

Nejčastější projevy vandalismu na autě:

 • Poškrábání laku klíčem
 • Poškození oken vozidla (prasknutí nebo rovnou vysklení okna)
 • Poškození karoserie (například promáčknutí úderem, kopnutím nebo nějakým předmětem)
 • Krádež kovových znáčků
 • Krádež některého z dílů (včetně kol)
 • Proříznutí pneumatik
 • Zapálení auta
 • Potřísnění vejci
 • Posprejování
 • Vypuštění pneumatik

 

Na tomto přehledu je vidět, že nejčastějším terčem vandalů bývají části auta, které je snadné zničit/utrhnout i svépomocí. Častým cílem bývají i stěrače, antény nebo boční zrcátka, obzvlášť pokud se jedná o „náhodný“ vandalismus.

Vandalismus totiž může být buď náhodný, nebo cílený. Náhodným myslíme ty případy, kdy se auto stane předmětem poškození zkrátka proto, že je ve špatnou chvíli na špatném místě (zničení opilým kolemjdoucím, agresivními sportovními fanoušky apod.). Takové jednání se velmi obtížně předvídá, zase je ale velká šance, že se mu vyhnete už základními preventivními kroky

O cíleném vandalismu mluvíme, pokud jde útočník vyloženě po vašem autě a ostatní ho nezajímají, byť stojí třeba hned vedle. Může vás potkat třeba jako extrémní důsledek vyhroceného sousedského sporu nebo partnerského konfliktu.

Pod poškození cizí věci ale spadá i neúmyslné poničení auta například na parkovišti a následné ujetí bez řešení situace s majitelem vozu. I když tu není úmysl ničit, stále je výsledkem škoda na vozidle a žádné vodítko k tomu, kdo ji spáchal.

 

Jak se vandalismu auta bránit?

 

Vlastní prevence

Jako vždy je nejúčinnější obrana před škodou zabránit tomu, aby se vůbec stala. K tomu je potřeba pochopit, jaké jsou rizikové faktory pro vandalismus na autě a jak je můžu jako řidič nebo majitel ovlivnit.

 

Rizikové faktory vandalismu:

 1. Velikost obce – čím větší město, tím větší je riziko, že své auto najdete po návratu „vylepšené“ neznámým pachatelem. Větší koncentrace lidí, vozidel na parkovištích, více odlehlých a nehlídaných parkovacích ploch, ale i širší paleta příležitostí (bary, kluby, sportovní utkání, demonstrace) – to všechno hraje vandalům do karet. Svoji roli hraje i anonymita. Zatímco na vesnici si lidé vidí do talíře, ve městě často neznáte ani své nejbližší sousedy a nebudete tak dávat pozor, jestli má ten, kdo se jim zrovna podezřele ometá kolem auta, dobré úmysly.
 2. Nehlídaná parkoviště – kdo parkuje přímo u sebe na pozemku nebo v uzavřených garážích, je na tom výrazně lépe. Ale obzvlášť na sídlištích se spíš setkáte s tím, že auta stojí kde to jen jde a často na ně majitel ani nevidí z okna.
 3. Noční hodiny – ani tohle není žádné překvapení, pod rouškou tmy se trestná činnost zkrátka páchá lépe. Méně lidí na ulici, nižší riziko, že vandala později někdo bude schopný identifikovat a opilci se zpravidla také nevrací domů zrovna v pravé poledne.
 4. Cennosti v autě – tady bývá vandalismus spíš „vedlejší produkt“ během krádeže nebo pokusu o ni, nic to ale nemění na tom, že kromě odcizené věci skončíte i se škodou na vozidle

Nejbezpečnější je samozřejmě parkovat ve vlastní garáži nebo na pozemku, kam nemá přístup náhodný kolemjdoucí. Ne každý má ale tu možnost.

 

Co můžu proti vandalismu udělat sám/sama?

 1. Pokud už musíte auto nechat stát venku, snažte se proto pečlivě vybírat parkovací místo. I na veřejném prostoru bývají kamery, pokud v okolí nějakou vidíte, je lepší parkovat v jejím „zorném poli“. Když si jí všimne i vandal, nejspíš ho od útoku odradí. A pokud ne, máte aspoň větší šanci, že policie výtržníka později dopadne.
 2. Volte taková místa, která jsou dobře osvětlená, je na ně vidět z oken (když ne vašich, tak cizích) a kde nezvyklý hluk může někdo slyšet a včas zareagovat. Naopak se moc nehodí místa v lokalitách s čilým nočním životem.
 3. V autě nenechávejte viditelně ležet žádné cenné předměty a elektroniku. Vše si berte s sebou nebo dobře schovejte do kufru.
 1. Parkujte v dostatečné vzdálenosti od silnice i od ostatních vozidel, vyhnete se tak nechtěnému „obouchání“ dveřmi či uražení zrcátka.

 

 

Pojištění proti vandalismu

 

Někdy ale ani všechna opatrnost nestačí a vy se po příchodu k autu nestačíte divit, co s ním kdo provedl. Co ještě můžete udělat pro ochranu svého auta? Pojistěte se!

Jedna možnost je havarijní pojištění, které kryje i škody způsobené vandalismem. Někdy to bývá v ceně, někdy je potřeba další připojištění nebo balíček, který pojištění proti vandalismu obsahuje. Máte nové auto cca do 5 let stáří? Na „havarijku“ raději nešetřete a vyberte si takové, které kryje co nejvíc možných rizik.

Druhá varianta může být doplňkové pojištění k povinnému ručení. Tu využijí hlavně majitelé starších vozidel, kde už se havarijní pojištění nevyplatí buď vůbec, nebo jen v menším rozsahu, ale stále se proti vandalismu pojistit chtějí.

 

Pečlivě si před uzavřením smlouvy prostudujte podmínky, které konkrétní pojistka má. Zajímat by vás měla hlavně:

výše spoluúčasti (nejčastěji to bývá 5 nebo 10 %, minimálně 5-10 000 Kč. Pozor proto, jestli se vám spoluúčast u vandalismu vyplatí)

maximální výše pojistného krytí

územní rozsah pojištění (jen ČR, nebo i jiné státy?)

druhy vandalismu, které pojistka pokrývá (někdy se nevztahuje na sprejerství)

a naopak jaké jsou výjimky, na které se pojistka nevztahuje

 

Co dělat v případě vandalismu na autě?

 

Jak se zachovat, když dorazíte ke svému autu a zjistíte, že jste se stali terčem vandalů i vy?

Pokud nechcete škodu řešit jen opravou na vlastní náklady, bude potřeba uvědomit pojišťovnu a ideálně také policii. Ta provede vlastní dokumentaci a ohledání místa a pro potřeby pojišťovny pak máte záznam o tom, že ke škodě došlo tak jak uvádíte vy.

I vy sami si škodu na vozidle pečlivě zdokumentujte. Na nic nesahejte, auto systematicky prohlédněte a zjistěte veškeré škody. Ty si sepište a nafoťte. Ideálně tak, aby bylo vidět i místo, kde se auto nacházelo, když k činu došlo.

Hodně vám pomůže i najít svědka celé události, ne vždy je to ale možné. Pokud jste měli štěstí, nezapomeňte si na něj vzít potřebné kontaktní údaje pro pozdější vyšetřování pojišťovny či policie.

Pojišťovnu informujte co nejdřív po události a připravte si potřebnou dokumentaci. Doporučujeme si už při uzavření pojistky zjistit, jaké dokumenty právě tato pojišťovna v případě pojistné události vyžaduje. Ušetří vám to spoustu stresu, listování smlouvami a telefonování těsně po incidentu.

Po ohlášení události se s vámi spojí pracovník pojišťovny, který už vás s dalším postupem navede.

 

 

Stali jste se obětí vandalismu a potřebujete opravit nebo vyměnit sklo ve vašem autě?

Kontaktujte nás, naše pobočky najdete po celé ČR!

Máme také smlouvy se všemi předními českými pojišťovnami, pokud vaše pojistka kryje vandalismus.

 

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Potřebujete opravit nebo vyměnit autosklo? Ať máte sklo pojištěné nebo ne volejte 800 550 510 nebo nezávazně poptejte možnosti řešení

Pobočka Carglass ® v Brně v novém!

Brněnská pobočka Carglass ® se na vás těší v nových modernějších prostorách. Víme, že dokonalý dojem dělají nejen služby, ale i design. Proto jsme pro vás

Jak často měnit kapaliny v autě

Každý řidič ví, že pravidelná údržba auta je klíčem k jeho spolehlivosti a bezpečné jízdě. Jeden z nejdůležitějších aspektů péče o vaše vozidlo je pravidelná

Přepis auta – převod vlastnictví vozidla

Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete?

Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje  Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

  Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

  Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

  Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.