Začal nám prosinec a s ním (nejen) na silnice definitivně přišla zima. Tohle období přináší řidičům spoustu nástrah. Kdo někdy nepřemýšlel, jak hezky by se mu žilo v tropech, když už potřetí za týden vyhrabával auto ze závějí a škrábal okna kreditkou, protože smetáček zrovna nebyl po ruce?
Zima je taky rizikovější z pohledu nehod. Kombinace silnic pokrytých ledem/sněhem, tmy ve čtyři odpoledne, nebo pro změnu ostrého nízkého sluníčka zkrátka netvoří úplně nejlepší podmínky pro řízení. Pokud ale výše zmiňované stěhování do teplých krajin nemyslíme vážně, nezbývá nic jiného než se na zimu aspoň vybavit. Znáte to – kdo je připraven, nebývá překvapen.
Připravili jsme pro vás malý checklist. Na něm najdete, co všechno by vaše auto mělo splňovat nebo obsahovat, aby vás nic nepřekvapilo ani v chladných měsících. Něco je povinné * (třeba zimní pneumatiky), něco jsou doporučení, která ale využije každý, kdo v zimě řídí, a něco vyloženě vychytávky pro ty, kdo nechtějí nechat nic náhodě.
Jak tedy vypadá takové auto správně vybavené na zimu?
- Je přezuté na zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu. Jediný bod ze seznamu, který vám ukládá zákon. Jak přesně to se správným přezutím na zimní gumy je? Měli byste je na autě mít od 1. listopadu do 31. března, a to vždycky, když je na vozovce souvislá vrstva sněhu/ledu/námrazy, nebo se dá předpokládat, že by se tam v nejbližší době mohly objevit. V místech s dopravní značkou Zimní výbava (viz obrázek níže) pak platí povinnost zimních pneumatik bez výjimky. A jaká že je dostatečná hloubka dezénu? U aut do 3,5 tuny jsou to 4 mm, nad 3,5 tuny 6 mm. Nechcete při kontrole gum spoléhat jenom na odhad? Na trhu najdete různé typy mechanických i digitálních měřičů hloubky vzorku. Většina moderních pneumatik je navíc vybavená indikátorem opotřebení, který vám ukáže, kdy nastal čas koupit nový model.
(zdroj: policie.cz)
- V ostřikovačích má dolitou zimní kapalinu. Podotýkáme, že pouze zimní, nikoliv koktejl zbytku letní směsi dolitý tou zimní. I když se to může zdát jako úspora, obzvlášť jestli máte letní směsi ještě plnou nádržku, opravdu doporučujeme to nepodcenit. Dostaňte ze systému veškeré zbytky letní kapaliny ještě předtím, než udeří první mrazíky. Jinak riskujete nejen špatně vyčištěná skla, ale i popraskání hadiček ostřikovačů nebo jejich úplné vyřazení z provozu.
- Škrabka na okna a smetáček jsou vždycky po ruce. Ideálně společně s rukavicemi, protože kompletní očištění auta dá někdy zabrat a sednout pak za volant s promrzlými necitlivými prsty není zrovna to pravé ořechové. Stejně tak ale nebuďte pohodlní a ometání auta nešiďte. Vyrazit do provozu jenom s „tankovým průzorem“ na místě řidiče je velký risk a koledujete si v lepším případě o potlučené plechy, v tom horším i o škody na zdraví a životech.
- Hodit se může i rozmrazovač zámků. Tady ale z pochopitelných důvodů udělejte výjimku a nenechávejte ho jako ostatní výbavu uvnitř auta. Ať na něj pak bezradně nekoukáte právě přes ony zamrzlé dveře.
- Akumulátor ještě před zimou prošel kontrolou a pokud bylo potřeba, i dobitím. Baterie je totiž jednou z částí auta, které v zimě trpí nejvíc a s nízkými teplotami ztrácí kapacitu. Obzvlášť pokud parkujete venku, může se vám po mrazivější noci stát, že budete zoufale běhat po parkovišti se startovacími kabely v ruce a shánět pomoc. Tím se dostáváme k další užitečné položce vaší zimní výbavy – startovací kabely. Ať už díky nim nahodíte motor vlastnímu vozu, nebo pomůžete jinému řidiči, rozhodně se vyplatí je s sebou vozit.
Další položky už nejsou tak „must-have“, jedná se spíš o tipy hlavně pro ty, kdo v zimě jezdí pravidelně a vyráží i mimo civilizaci. I tak jsou to ale užitečné věci a v krizi vám můžou vytrhnout trn z paty.
Co může v zimě v autě ještě přijít vhod?
- Deky a rezervní teplé oblečení. Nikdy nevíte, kdy budete nuceni strávit nějaký čas čekáním v koloně. Když se k tomu přidá ještě nedotankovaná nádrž a potřeba šetřit benzínem, bude se další vrstva opravdu hodit.
- A propos, tankování. Jestli jste zvyklí jezdit, dokud na vás nezačne blikat „hladové oko“ a na pumpu zamířit až ve chvíli, kdy se ukazatel dojezdu blíží nule, zkuste si aspoň v zimě nechávat větší rezervy. Obzvlášť pokud se chystáte na delší jízdu nebo máte namířeno do zahraničí – ne všude mají benzínky doslova na každém rohu tak, jak jsme zvyklí u nás.
- Pytlík písku nebo kočičího steliva. Až vám to na namrzlém povrchu bude podkluzovat a místo plynulého rozjezdu se dočkáte jen protáčení kol, vlastní posyp vás může vysvobodit. Podobně může posloužit i kus starého koberce, kterým kola podložíte. Nějakou tu pomůcku na rozjíždění doporučujeme obzvlášť majitelům „zadokolek“. Auta s pohonem zadní nápravy mají totiž rozjíždění na sněhu či ledu těžší.
- Nabíječka na telefon a powerbanka. Všichni jsme dnes zvyklí spoléhat na technologie a pokud nastane problém, je to většinou telefon, co bereme do ruky jako první. A protože to není jenom baterie v autě, která v mrazech dostává zabrat, myslete na náhradní zdroj i u mobilu. Zůstat v hustém sněžení na krajnici s nepojízdným autem a vybitým telefonem je situace, kterou si asi všichni raději necháme ujít, že?
- Příruční lopata. Ať už potřebujete vyhrabat auto ze závěje, nebo proházet místo k parkování, je lepší nespoléhat na to, že potřebné vybavení někde seženete a vybavit se vlastním. Když už budete lopatu do auta vybírat, doporučujeme nešetřit a zvolit robustnější materiál. To oceníte ve chvíli, kdy teploty stoupnou nad nulu a odhazovaný sníh bude mokrý a těžký.
- Baterka/příruční svítilna. V zimě si tmy užíváme někdy už od čtyř hodin odpoledne, proto se snadno může stát, že nějaký ten zdroj světla bude nezbytný. Dnes už jsme všichni zvyklí používat ke svícení baterku na telefonu, ten si ale v krizi radši šetřete, abyste z něj byli připraveni zavolat pomoc.
- Sluneční brýle. Ačkoliv tuhle věc máme všichni spojenou spíš s létem a opalováním někde na pláži, i v zimní výbavě mají sluneční brýle svoje místo. Zimní sluníčko bývá nízké i během dne, a pokud leží sníh, odráží se paprsky i od něj. Obojí výrazně zvyšuje riziko, že vás světlo oslní a vy před sebou přehlédnete překážku, nedejbože chodce.
Sluneční brýle u nás sice nepořídíte, ale nezapomínejte, že čistý a bezchybný výhled z auta je jednou z podmínek bezpečné jízdy. A o to už se v Carglass postarat umíme.
Pokud je s vaším čelním sklem cokoliv v nepořádku, stačí si sjednat schůzku na některé z našich poboček. Podle potřeby sklo opravíme či vyměníme, ale také zkalibrujeme asistenční systémy nebo nasadíme nové stěrače. Můžete nás kontaktovat telefonem, e-mailem nebo přes formulář na našem webu.
* vynechali jsme ale povinnou výbavu – tu totiž musíte v autě vozit bez ohledu na to, jestli je zrovna leden, nebo červenec. A také si zaslouží samostatný článek.