Carglass®

Silniční cestování 2 – Evropa

pohled shora na auto jedoucí po silnici v lese

Přinášíme vám druhý díl článku na téma silničního cestování.

Jestli vám unikl první díl, přečtete si ho tady: Silniční cestování 1.

Tentokrát se podíváme na informace z dalších evropských zemí, které jsou častým cílem českých řidičů – Velká Británie, Francie, Itálie a Chorvatsko. Jak je to v těchto státech s povinnou výbavou, rychlostními limity nebo výší pokut za porušení pravidel? A podíváme se i na zajímavosti a pravidla, která z domácích silnic neznáte.

 

Povinná výbava

 

Povinná výbava ve Velké Británii:

 

Velká Británie nemá žádné pevně dané součásti povinné výbavy, to ale neznamená, že byste měli při cestě tam nechat doma všechno, co jste zvyklí vozit u nás, pouze vám nehrozí pokuta při policejní kontrole. Pro nenadálé situace se vám může domácí povinná výbava hodit úplně stejně, zejména:

 

Autolékárnička

Výstražný trojúhelník

Reflexní vesty

Rezerva

Hasicí přístroj

 

Povinná výbava ve Francii:

 

 • Reflexní vesta pro celou posádku
 • Výstražný trojúhelník

 

Do roku 2020 byl povinný také alkohol tester, což byla snaha francouzské vlády snížit alarmující podíl alkoholu na tamních dopravních nehodách. Protože povinnost zároveň ukládala mít tester certifikovaný podle příslušné normy, nebylo vždy jednoduché si jej opatřit. Vláda tak postupně zrušila nejprve pokutu za chybějící alkoholtester a následně platnost celého zákona.

 

Doporučené:

Autolékárnička

Hasicí přístroj

 

 

Povinná výbava v Itálii

 • Výstražný trojúhelník
 • Reflexní vesta – nemusí ji mít celá posádka, ale každý vystupující z vozidla ano, v praxi se proto vyplatí mít jich tolik, kolik vás v autě cestuje.

 

Doporučené:

Autolékárnička

 

 

Povinná výbava v Chorvatsku

 

 • Reflexní vesta – tady platí stejné pravidlo jako v Itálii, technicky vzato je nemusíte mít pro celou posádku, ale každý, kdo vystupuje při nehodě nebo odstavení vozidla na krajnici, je povinný vestu mít. Proto s sebou berte tolik vest, kolik vás pojede ve voze.
 • Výstražný trojúhelník – pokud cestujete v autě s přívěsem, musíte mít trojúhelník 2x.
 • Autolékárnička
 • Náhradní žárovky – netýká se aut s LED světly a xenony
 • Rezerva
 • Tažné lano

 

Doporučené:

Hasicí přístroj (pro nákladní auta/autobusy je povinný, pro ostatní doporučený)

 

mladý pár stojící u auta s otevřenou kapotou a kouřícím motorem

Zdroj obrázku: Freepik

 

 

Rychlostní limity

 

Jak je to s povolenou rychlostí v jednotlivých zemích?

 

Rychlostní limity ve Velké Británii

 

Na rozdíl od ČR používá Velká Británie imperiální systém jednotek, rychlosti proto uvádí v mílích a jsou v nich i tachometry místních aut.

1 míle = zhruba 1,6 km,

I když je to notoricky známý fakt, nezapomeňte, že se jezdí vlevo!

Není sice nelegální používat auto s levostranným řízením, je to ale trochu nekomfort, protože místní komunikace jsou logicky uzpůsobené pro auta s volantem napravo. Pokud se do Británie chystáte, je proto pohodlnější půjčit si místní auto.

 

Dálnice: 70 mph = 112 km/h

 

Mimo obec: 60 mph = 96 km/h

 

V obci: 30 mph = 48 km/h

 

dopravní značka s omezením rychlosti na 30 mph

Zdroj obrázku: Freepik

 

Rychlostní limity ve Francii

 

Ve Francii je to s rychlostmi prakticky stejné jako v ČR, pokud nemáte čerstvý řidičák nebo není kvůli počasí mokrá vozovka:

 

Dálnice: 130 km/h (120 km/h, pokud máte oprávnění kratší dobu než 3 roky, 110 km/h za deště)

 

Mimo obec: 90 km/h (80 km/h, pokud máte oprávnění kratší dobu než 3 roky)

 

V obci: 50 km/h

 

 

Rychlostní limity v Itálii

 

I v Itálii se setkáte s nižšími limity pro řidiče-nováčky:

 

Dálnice: 130 km/h (110 km/h, pokud máte oprávnění kratší dobu než 3 roky)

 

Mimo obec: 90 km/h

 

V obci: 50 km/h

 

 

Rychlostní limity v Chorvatsku

 

V Chorvatsku je to jednoduché, stačí vám dodržovat limity, na které jste zvyklí z domova, pokud máte řidičák déle než 2 roky:

 

Dálnice: 130 km/h (110 km/h, pokud řidičák vlastníte méně než 2 roky)

 

Mimo obec: 90 km/h (80 km/h, pokud řidičák vlastníte méně než 2 roky)

 

V obci: 50 km/h

 

 

 

Výše pokut

 

Velká Británie

 

Překročení povolené rychlosti: 100 GBP (většinou až po překročení 10 % limitu a více), při obzvlášť rychlé a nebezpečné jízdě správní řízení a podle závažnosti přestupku pak pokuta podle týdenního příjmu – 50 %, 100 % nebo 150 %

Alkohol za volantem: tolerance 0,8 promile (Skotsko 0,5 promile)

Až 5000 GBP

Použití telefonu při jízdě: 200 GBP

Pozor na konzumaci jídla a pití za volantem! Hrozí vám pokuta až 100 GBP

Pokud se na místní silnice vydáváte s autem, které má levostranné řízení, myslete na to, že řídit takový vůz je v Británii sice legální, ale je potřeba mít seřízené světlomety pro jízdu vlevo. Při nesplnění této podmínky vám od policejní kontroly hrozní pokuta až 1000 GBP

 

konzumace jídla a pití za volantem při řízení

Zdroj obrázku: Freepik

 

Francie

 

Překročení povolené rychlosti: až 1500 EUR

Alkohol za volantem: tolerance 0,5 promile

Pokuta 135-4500 EUR (podle hladiny alkoholu, kromě pokuty vám hrozí i zákaz řízení a pokud nadýcháte více než 0,8 promile, riskujete i odnětí svobody)

Použití telefonu při jízdě: 135 EUR

 

 

Itálie

 

Překročení povolené rychlosti: 170-3290 EUR, při překročení o více než 40 km/h hrozí i zabavení řidičáku

Alkohol za volantem: tolerance 0,5 promile (výjimka a nulová tolerance platí pro řidiče do 21 let, řidiči s průkazem čerstvějším než 3 roky a profesionální řidiči)

Pokuta 530 EUR a více

Použití telefonu při jízdě: 160 EUR a více, možný je i zákaz řízení na 3 měsíce

 

 

Chorvatsko

 

Překročení povolené rychlosti: podle závažnosti (mimo obec/v obci + o kolik rychleji jel řidič nad limit) cca 40-2000 EUR, v závažných případech i odnětí svobody až 60 dnů

Alkohol za volantem: tolerance 0,5 promile (s výjimkou mladých řidičů do 24 let, tam platí nulová), v případě nehody je to ale přitěžující okolnost

Pokuta cca 93-665 EUR podle množství naměřeného alkoholu, nad 1,5 promile hrozí i odnětí svobody až 60 dnů

Použití telefonu při jízdě: 65 EUR a více

 

 

Pozor také na to, že v některých městech ve Francii, Itálii a Velké Británii se nachází tzv. nízkoemisní zóny (můžete se s nimi setkat i pod označením LEZ, což je zkratka anglického Low Emission Zone, ve Francii je najdete jako Crit‘Air). Konkrétní pravidla se u jednotlivých zón liší a vždycky je proto nejlepší si předem zjistit, zda se týkají i vašeho auta. Obecně je ale cílem těchto zón zlepšení kvality ovzduší v daném městě, proto zakazují vjezd všem vozidlům, která nesplňují požadované emisní normy.

 

 

Další pravidla místního provozu a zajímavosti

 

Velká Británie

V Anglii není na rozdíl od jiných zemí potřeba dálniční známka, zpoplatněná je pouze dálnice M6 a některé mosty a tunely.

 

Francie

Ve Francii platí zákaz používání navigací s oznámením měření rychlosti (například Waze)

 

Zakázáno je i kouření v autě, pokud je na palubě někdo mladší 12 let

 

Pozor na řízení v nevhodné obuvi (například žabky) – pokud byste se v takové situaci stali účastníky dopravní nehody, můžete dostat ještě pokutu, protože nemáte ovládání auta plně pod kontrolou.

 

Itálie

Můžete dostat pokutu za použití zimních pneu v létě (pokud mají rychlostní index nižší než máte v technickém průkazu), platí od 15. května do 15. října

 

Na rozdíl od ČR tu nemusíte panikařit, pokud uslyšíte klakson – troubení nedává nutně najevo, že jste něco pokazili, ale řidiči jím upozorňují i na objíždění, změnu jízdního pruhu apod.

 

Na kruhovém objezdu blikáte doleva, dokud po něm jedete. Při výjezdu pak přepínáte blinkr klasicky doprava, jak jste zvyklí i v ČR.

 

Chorvatsko

 

Chorvatsko je jeden z nejčastějších cílů našich letních dovolených, pozor ale na to, že spaní v autě je mimo kempy oficiálně zakázané. Můžete v něm přespat pouze na soukromém pozemku, pokud máte souhlas majitele.

 

ruka mladé ženy ukazující zdvižený palec z otevřeného okénka auta

Zdroj obrázku: Freepik

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Potřebujete opravit nebo vyměnit autosklo? Ať máte sklo pojištěné nebo ne volejte 800 550 510 nebo nezávazně poptejte možnosti řešení

Pobočka Carglass ® v Brně v novém!

Brněnská pobočka Carglass ® se na vás těší v nových modernějších prostorách. Víme, že dokonalý dojem dělají nejen služby, ale i design. Proto jsme pro vás

Jak často měnit kapaliny v autě

Každý řidič ví, že pravidelná údržba auta je klíčem k jeho spolehlivosti a bezpečné jízdě. Jeden z nejdůležitějších aspektů péče o vaše vozidlo je pravidelná

Přepis auta – převod vlastnictví vozidla

Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete?

Jak pečovat o auto v zimě

Zimní počasí bývá někdy výzva nejen pro řidiče, ale i samotná auta. Jak se o vůz co nejlépe starat, aby vás nezradil ani ve chvíli,

Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje  Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

  Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

  Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

  Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.