Carglass®

Nejčastější chyby řidičů na dlouhých trasách

muž sedící za volantem auta

Chystáte se letos ještě na dovolenou? A vyrážíte autem? Hlavní sezóna je sice za námi, to ale neznamená konec cestování. Mimo prázdniny najdete na řadě míst příjemnější ceny a menší obsazenost, i na podzim navíc ve spoustě destinací pořád panuje příjemné počasí.

Pokud se pozdější dovolená týká i vás, nezapomeňte si ji náležitě užít. Dobrodružstvím může koneckonců být už samotná cesta. Abyste do cíle dorazili v pořádku a na čas, pozor na běžné nešvary, které řidiče na cestách (nejen) na dovolenou potkávají. Jaké to jsou?

 

Přehnané tempo

Je jasné, že cestou tam už všichni nedočkavě počítáme minuty i kilometry, které nám zbývají do cíle. Ale není to závod a jet co nejrychleji vždycky neznamená být na místě o to dřív. Než vyrazíte, pečlivě si proto prostudujte možné trasy, porovnejte i jejich dopravní vytíženost a rychlostní limity a vyberte si takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Pokud se chystáte do zahraničí nebo dokonce do více různých zemí, hlídejte si zákony a povolenou rychlost v jednotlivých regionech – těch pár ušetřených minut za pokutu nestojí. Navíc si za přestupky v cizině můžete často připlatit výrazně víc, než jste zvyklí u nás.

Kromě zákonných limitů berte ohled i na aktuální podmínky na silnici. I když teplé počasí většinou přeje suchým silnicím a dobré viditelnosti, nenadálá bouřka spojená s vydatným deštěm dokáže řidiče pěkně potrápit. A až budete počítat, kolik času vám cesta zabere, nezapomeňte do odhadu zahrnout i pravidelné přestávky na odpočinek…

 

Nedostatečný odpočinek

Unavený řidič je rizikem nejen pro sebe, ale i všechny ostatní na silnici. Nedostatečný odpočinek a spánek vám zvyšují reakční dobu a tím i pravděpodobnost nehody. Před dlouhou cestou si proto vyhraďte dost času, abyste se pořádně vyspali a pravidelně si během jízdy dělejte přestávky na odpočinek. Ideální je, pokud se můžete v řízení střídat s někým dalším z posádky.

Jste-li na řízení sami, dopřávejte si přestávky o to častěji – soustředění za volantem, zvlášť pokud nejste na dlouhé cesty zvyklí, si vybere svoji daň a únava se postupně nastřádá. Podle náročnosti cesty si dělejte pauzy ideálně každé 2-3 hodiny. Během nich – pokud vám to možnosti dovolí – nezůstávejte sedět v autě. Vystupte ven, protáhněte si nohy i ruce, nadýchejte se čerstvého vzduchu a dopřejte tělu i mysli pauzu od dlouhého soustředění na silnici.

Někomu dobře fungují i tzv. power-napy (krátký spánek cca na 15-20 minut, kdy si odpočinete z nejhorší únavy, ale neupadnete do hluboké fáze spánku), pamatujte ale na to, že to není náhrada za klasické plnohodnotné spaní. Pozor také na častý zlozvyk přebít únavu kofeinem z kávy nebo energy drinků. Ty vás sice krátkodobě nabudí, ale de facto jen odsunou vyčerpání na později, a to se pak vrátí s o to větší silou. Vedlejším účinkem kofeinových nápojů je navíc dehydratace organismu, což nás přivádí k dalšímu problému na cestách…

 

unavený muž s kelímkem kávy v ruce za volantem auta

Dehydratace

Při dlouhých cestách snadno zapomínáme na pravidelné pití. Díky klimatizaci v autě panuje příjemná teplota, káva, kterou jsme zrovna vypili, nás hezky nabudila, a vůbec, komu by se chtělo pořád zastavovat a hledat toalety.

Pokud ale kromě „povzbuzováků“ nedoplňujete tekutiny i jinak, můžete si zadělat na problém. Už při počáteční dehydrataci (ztráta vody v organismu o 1-2 %) dochází ke zhoršení výkonnosti a soustředění, můžete cítit bolest nebo motání hlavy a nevolnost. A protože za volantem potřebujete být svěží a odpočatí, ideálně se do téhle fáze vůbec nechcete dostat. Přitom stačí málo.

V autě mějte pořád po ruce láhev s pitím, nejlepší je čistá voda, ale dobře vám poslouží i neslazený ovocný čaj nebo minerálka (zase ideálně neochucená a neslazená). Hodně vody obsahuje i ovoce a zelenina, které v teple poslouží jako ideální svačinka.

Poslední důležitá věc je pravidelnost – pijte průběžně během celé cesty, i když zrovna nemáte žízeň. Při správné hydrataci totiž nejde jen o množství a litr vody vypitý najednou není pro organismus totéž, jako když ho konzumujete postupně po malých dávkách.

 

žena s láhví vody odpočívající vedle stojícího auta

Přestávky na jídlo

Když říkáme „pití“, musíme říct i „jídlo“. I když během řízení sedíte, neustálé soustředění je pro vaše tělo náročné a doplňovat kalorie je potřeba. V krajní nouzi to můžete vyřešit bagetou z benzínky, kterou zvládnete zkonzumovat i během jízdy, určitě by tak ale vaše jídlo nemělo vypadat celou cestu.

Proto si už předem zjistěte, kde se na trase můžete zastavit a vychutnat si něco dobrého pěkně v klidu, mimo auto. Nezáleží na tom, jestli si jídlo vezete svoje nebo se vrhnete na objevování lokální kuchyně. Důležité je, že na chvíli změníte prostředí a jasně oddělíte čas na jídlo od času za volantem.

Co ale doporučujeme, nevolit moc těžká jídla nebo velké porce. Pokud bude mít vaše tělo hodně práce s trávením, negativně se to podepíše na vašem soustředění. V takovém případě je lepší po obědě rovnou navázat ještě krátkým odpočinkem a vyrazit, až vám trochu vytráví.

Malý tip na závěr: pro všechny případy mějte v autě tzv. svačinku poslední záchrany, která zabere málo místa, má dlouhou trvanlivost a nezkazí se ani při vyšších teplotách. Dobrý příklad jsou třeba cereální tyčinky.

 

jízda v autě s navigací

Jiný kraj, jiný mrav

Obzvlášť při cestách do vzdálenějších zemí se můžete setkat s podmínkami, na které z domácích silnic nejste zvyklí. Ať už se jedná o netypické počasí nebo jiné silniční předpisy, raději se o možných specifikách informujte už při plánování trasy.  Vyhnete se tak v lepším případě nepříjemnostem a zdržení, v horším pokutě ze strany místní policie nebo – v nejhorším – i nehodě.

Na rychlostní limity vás dnes už automaticky upozorní navigace, je fajn ale dát si pozor i na další možné přestupky. Může to být třeba parkování v přírodě, spaní v autě nebo povinná výbava – například u nás je reflexní vesta povinná pouze pro řidiče, v jiných zemích (třeba na Slovensku) potřebujete jeden kus pro každého člena posádky.

 

Péče o auto

Abyste s autem nezůstali „viset“ někde na odpočívadle daleko od domova, před cestou ho pečlivě zkontrolujte. Jestli máte vůz, který už něco pamatuje, možná vám přijde vhod nechat ho prohlédnout přímo v servisu, abyste se ujistili, že pod kapotou nečíhá skrytá závada, která o sobě dá vědět v ten nejméně vhodný okamžik.

Pozor si dejte hlavně na dostatečné množství provozních kapalin – olej, chladící kapalina, voda do ostřikovačů (to se může zdát jako maličkost, ale jízda na dálnici vaše čelní sklo „vyzdobí“ skvrnami od hmyzu, pylem a prachem). Hodit se vám bude taky předběžný plán, jak často bude potřeba tankovat a kde na trase na čerpací stanice narazíte (v ČR jsme zvyklí na velkou hustotu benzínek a tankování tak nebývá problém, ne ve všech zemích to ale funguje stejně).

Správné dohuštění pneumatik vám zase pomůže zbytečně neplýtvat palivem. Zkontrolujte také čelní sklo a ostatní okna, jestli jsou celistvá a bez prasklin – i malá prasklina od kamínku se může rozšířit a dovolenou chcete určitě trávit příjemněji než cestami po servisech.

Hodit se vám bude i kontrola vašeho pojištění a silniční asistence – jaké máte pojistné limity, spoluúčast a jaké zahraniční země vaše pojistka pokrývá.

 

muž telefonující na krajnici vedle odstaveného auta s otevřenou kapotou

 

Na závěr nám už nezbývá, než popřát vám šťastnou cestu do vaší cílové destinace a hlavně bezproblémový návrat!

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Potřebujete opravit nebo vyměnit autosklo? Ať máte sklo pojištěné nebo ne volejte 800 550 510 nebo nezávazně poptejte možnosti řešení

Pobočka Carglass ® v Brně v novém!

Brněnská pobočka Carglass ® se na vás těší v nových modernějších prostorách. Víme, že dokonalý dojem dělají nejen služby, ale i design. Proto jsme pro vás

Jak často měnit kapaliny v autě

Každý řidič ví, že pravidelná údržba auta je klíčem k jeho spolehlivosti a bezpečné jízdě. Jeden z nejdůležitějších aspektů péče o vaše vozidlo je pravidelná

Přepis auta – převod vlastnictví vozidla

Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete?

Jak pečovat o auto v zimě

Zimní počasí bývá někdy výzva nejen pro řidiče, ale i samotná auta. Jak se o vůz co nejlépe starat, aby vás nezradil ani ve chvíli,

Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje    Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

    Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

    Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

    Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.