Carglass®

Jak se starat o stěrače? Příprava na zimu

Parkující auta pod sněhem

S přibližující se zimou přichází i čas zkontrolovat výbavu svého auta a ujistit se, že je na mrazivé měsíce dobře připraveno. A rozhodně byste u toho neměli zapomenout na stěrače. Je to sice malá a relativně levná součástka, ale jakékoliv problémy s nimi vám můžou jízdu pěkně znepříjemnit. Zvlášť v zimě, kdy nám viditelnost komplikuje oblíbené trio sníh-déšť-námraza.

Jak správně zkontrolovat stěrače?

Abyste věděli, na co si u kontroly stěračů dávat pozor, je potřeba si připomenout, jak vypadá jejich ideální fungování. Stěrače mají za úkol udržet čelní sklo suché a čisté, aby řidičův výhled z auta nic neomezovalo. K tomu jim slouží gumičky, které přiléhají na čelní sklo a odvádí od něj vodu nebo nečistoty. Jednoduché, že?

 

Aby stěrače svoji funkci plnily dobře, je ale potřeba dávat pozor na několik věcí:

 1. Gumičky musí pevně přiléhat ke sklu po celé jeho délce. U nových stěračů to problém nebývá, gumičky bývají měkké a pružné. Vlivem povětrnostních podmínek a postupné únavy materiálu ale tvrdnou a praskají. Takové stěrače pak nesetřou celé zorné pole a na skle zůstávají šmouhy.
 2. S tím souvisí další doporučení – vyhněte se tzv. univerzálním stěračům. Pokud můžete, vždycky sáhněte raději po těch, které jsou určené přímo pro váš typ auta. Ty univerzální totiž nikdy nesedí tak přesně a může se stát, že ani jako nové nebudou na sklo pevně doléhat a stírat beze zbytku celou jeho plochu.
 3. Nikdy nestírejte sklo „nasucho“. Pro odstranění nečistot vždycky používejte ostřikovače – když se pod gumičky stěračů dostanou kamínky, prach nebo listí, můžete si stíráním bez vody poškrábat nejen gumičky, ale i samotné čelní sklo.
 4. Nezapínejte stěrače před důkladným odmrazením. Led a námraza stěračům také zrovna nesvědčí. Parkujete v zimě venku? Tak pozor, abyste si předčasným zapnutím ještě přimrzlých stěračů nepotrhali gumičky.
 5. Ze stejného důvodu stěrače nikdy nepoužíváme k odstraňování ledu z čelního skla. K tomu slouží škrabka.

 

6 tipů, jak o stěrače pečovat během zimy:

Během zimních měsíců dostávají stěrače obzvlášť zabrat. Jak na to, aby vám vydržely co nejdéle?

 

 1. Při parkování venku je odklápějte od skla. Pokud to z nějakého důvodu udělat nemůžete, před prvním zapnutím stěračů důkladně odmražte čelní sklo. Dejte si pozor, abyste správně odhadli, kdy už jsou stěrače úplně uvolněné a nehrozí násilné odtržení a poškození gumiček. Pokud si nejste jisti, radši ještě chvilku počkejte, trpělivost se v tomhle vyplatí.

 

 1. Stěrače můžete během stání venku opatřit ochrannými návleky. Ty seženete u prodejců autopotřeb. A jako low-cost varianta vám může posloužit i pár starých ponožek, které na stěrače jednoduše navléknete.

 

 1. Používejte ochranu čelního skla. Také záležitost za pár korun, kterou dnes pořídíte už i v řadě supermarketů. Ideální jsou varianty s hliníkovou vrstvou. Díky ochraně skla k němu stěrače nepřimrznou, ale ani je nemusíte nechávat odklopené do prostoru.

 

 1. Dejte si pozor na zamrzání ostřikovačů – včas (tedy ještě předtím, než teploty spadnou do mínusových hodnot) dolijte nemrznoucí zimní směs a – teď přichází ta nejdůležitější část –dostaňte ze systému zbytky té letní. Právě zbytková letní směs vám totiž může v ostřikovačích zamrznout. U čelního skla ji dostanete pryč na pár odstřiků, u zadního myslete na to, že hadička k němu je delší a může to proto trvat o něco déle.

 

 1. Parkujte chytře. Výběr parkovacího místa je zdánlivá maličkost, ale může vám ráno ušetřit pár minut času se škrábáním a odmrazováním skel. Pokud máte tu možnost, vybírejte si při parkování místo, které je aspoň částečně chráněné před větrem a sněhem. Má-li druhý den svítit slunce, můžete taky otočit vůz čelním sklem směrem na jihovýchod.

 

 1. Zvažte aplikaci tekutých stěračů (tzv. nanostěračů), zvlášť pokud často jezdíte delší trasy po dálnici. Jde o látku, která po aplikaci na čelní sklo funguje jako odpuzovač vody a nečistot a šetří tak stěrače i údržbu skel. Je ale dobré upozornit, že většina tekutých stěračů funguje až od určité rychlosti (zpravidla to bývá nad 60 – 80 km/h, podle kvality výrobku). Pokud tedy většinu vašich jízd tvoří popojíždění po městě v kolonách, bez klasických stěračů se neobejdete.

 

Jak poznám, že stěrače už potřebují vyměnit?

I když se o stěrače staráte vzorně, pravidelné výměně se nevyhnete. Jak poznat, že už přišel její čas? Nejčastěji vás na to upozorní některá z těchto skutečností:

 • Na čelním skle i čerstvě po setření zůstávají fleky a šmouhy
 • V oblasti, kterou stěrače pokrývají, jsou místa, která zůstávají nesetřená
 • Při stírání gumičky pískají nebo vržou

 

Jak často je ideální stěrače měnit?

Interval hodně ovlivňuje to, jak se o ně a o auto staráte, jestli parkujete venku či v garáži a jak často jsou stěrače vystaveny teplotním výkyvům.

Obecně ale doporučujeme měnit je aspoň jednou za rok, ideálně právě po zimě, kdy dostanou zabrat nejvíc. Pokud ale nejsou v ideální kondici už při podzimní kontrole, je lepší pořídit nové rovnou – uprostřed sněhové vánice by se vám totiž dřívější otálení nemuselo vyplatit.

 

Dosloužily stěrače i na vašem autě? V Carglass vám je rádi vyměníme za nové, a to na počkání během pár minut. Zavolejte, objednejte se e-mailem nebo pomocí formuláře na webu a domluvte si termín na nejbližší pobočce.

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Pardubická pobočka Carglass® slavnostně otevřena!

Tento týden jsme v Carglass® zahájili slavnostním otevřením naší „nejmladší“ pobočky v Pardubicích. Co jsme během něj všechno stihli? Přinášíme vám krátké shrnutí toho nejdůležitějšího.   Pro

Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.

Napište nám zprávu  17

  VIN kód vozu, 17 písmen a číslic, naleznete mj. na „malém i velkém” technickém průkazu Vašeho vozidla.

  Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

  Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje   Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *