Carglass®

Jak se starat o stěrače? Příprava na zimu

Parkující auta pod sněhem

S přibližující se zimou přichází i čas zkontrolovat výbavu svého auta a ujistit se, že je na mrazivé měsíce dobře připraveno. A rozhodně byste u toho neměli zapomenout na stěrače. Je to sice malá a relativně levná součástka, ale jakékoliv problémy s nimi vám můžou jízdu pěkně znepříjemnit. Zvlášť v zimě, kdy nám viditelnost komplikuje oblíbené trio sníh-déšť-námraza.

Jak správně zkontrolovat stěrače?

Abyste věděli, na co si u kontroly stěračů dávat pozor, je potřeba si připomenout, jak vypadá jejich ideální fungování. Stěrače mají za úkol udržet čelní sklo suché a čisté, aby řidičův výhled z auta nic neomezovalo. K tomu jim slouží gumičky, které přiléhají na čelní sklo a odvádí od něj vodu nebo nečistoty. Jednoduché, že?

 

Aby stěrače svoji funkci plnily dobře, je ale potřeba dávat pozor na několik věcí:

 1. Gumičky musí pevně přiléhat ke sklu po celé jeho délce. U nových stěračů to problém nebývá, gumičky bývají měkké a pružné. Vlivem povětrnostních podmínek a postupné únavy materiálu ale tvrdnou a praskají. Takové stěrače pak nesetřou celé zorné pole a na skle zůstávají šmouhy.
 2. S tím souvisí další doporučení – vyhněte se tzv. univerzálním stěračům. Pokud můžete, vždycky sáhněte raději po těch, které jsou určené přímo pro váš typ auta. Ty univerzální totiž nikdy nesedí tak přesně a může se stát, že ani jako nové nebudou na sklo pevně doléhat a stírat beze zbytku celou jeho plochu.
 3. Nikdy nestírejte sklo „nasucho“. Pro odstranění nečistot vždycky používejte ostřikovače – když se pod gumičky stěračů dostanou kamínky, prach nebo listí, můžete si stíráním bez vody poškrábat nejen gumičky, ale i samotné čelní sklo.
 4. Nezapínejte stěrače před důkladným odmrazením. Led a námraza stěračům také zrovna nesvědčí. Parkujete v zimě venku? Tak pozor, abyste si předčasným zapnutím ještě přimrzlých stěračů nepotrhali gumičky.
 5. Ze stejného důvodu stěrače nikdy nepoužíváme k odstraňování ledu z čelního skla. K tomu slouží škrabka.

 

6 tipů, jak o stěrače pečovat během zimy:

Během zimních měsíců dostávají stěrače obzvlášť zabrat. Jak na to, aby vám vydržely co nejdéle?

 

 1. Při parkování venku je odklápějte od skla. Pokud to z nějakého důvodu udělat nemůžete, před prvním zapnutím stěračů důkladně odmražte čelní sklo. Dejte si pozor, abyste správně odhadli, kdy už jsou stěrače úplně uvolněné a nehrozí násilné odtržení a poškození gumiček. Pokud si nejste jisti, radši ještě chvilku počkejte, trpělivost se v tomhle vyplatí.

 

 1. Stěrače můžete během stání venku opatřit ochrannými návleky. Ty seženete u prodejců autopotřeb. A jako low-cost varianta vám může posloužit i pár starých ponožek, které na stěrače jednoduše navléknete.

 

 1. Používejte ochranu čelního skla. Také záležitost za pár korun, kterou dnes pořídíte už i v řadě supermarketů. Ideální jsou varianty s hliníkovou vrstvou. Díky ochraně skla k němu stěrače nepřimrznou, ale ani je nemusíte nechávat odklopené do prostoru.

 

 1. Dejte si pozor na zamrzání ostřikovačů – včas (tedy ještě předtím, než teploty spadnou do mínusových hodnot) dolijte nemrznoucí zimní směs a – teď přichází ta nejdůležitější část –dostaňte ze systému zbytky té letní. Právě zbytková letní směs vám totiž může v ostřikovačích zamrznout. U čelního skla ji dostanete pryč na pár odstřiků, u zadního myslete na to, že hadička k němu je delší a může to proto trvat o něco déle.

 

 1. Parkujte chytře. Výběr parkovacího místa je zdánlivá maličkost, ale může vám ráno ušetřit pár minut času se škrábáním a odmrazováním skel. Pokud máte tu možnost, vybírejte si při parkování místo, které je aspoň částečně chráněné před větrem a sněhem. Má-li druhý den svítit slunce, můžete taky otočit vůz čelním sklem směrem na jihovýchod.

 

 1. Zvažte aplikaci tekutých stěračů (tzv. nanostěračů), zvlášť pokud často jezdíte delší trasy po dálnici. Jde o látku, která po aplikaci na čelní sklo funguje jako odpuzovač vody a nečistot a šetří tak stěrače i údržbu skel. Je ale dobré upozornit, že většina tekutých stěračů funguje až od určité rychlosti (zpravidla to bývá nad 60 – 80 km/h, podle kvality výrobku). Pokud tedy většinu vašich jízd tvoří popojíždění po městě v kolonách, bez klasických stěračů se neobejdete.

 

Jak poznám, že stěrače už potřebují vyměnit?

I když se o stěrače staráte vzorně, pravidelné výměně se nevyhnete. Jak poznat, že už přišel její čas? Nejčastěji vás na to upozorní některá z těchto skutečností:

 • Na čelním skle i čerstvě po setření zůstávají fleky a šmouhy
 • V oblasti, kterou stěrače pokrývají, jsou místa, která zůstávají nesetřená
 • Při stírání gumičky pískají nebo vržou

 

Jak často je ideální stěrače měnit?

Interval hodně ovlivňuje to, jak se o ně a o auto staráte, jestli parkujete venku či v garáži a jak často jsou stěrače vystaveny teplotním výkyvům.

Obecně ale doporučujeme měnit je aspoň jednou za rok, ideálně právě po zimě, kdy dostanou zabrat nejvíc. Pokud ale nejsou v ideální kondici už při podzimní kontrole, je lepší pořídit nové rovnou – uprostřed sněhové vánice by se vám totiž dřívější otálení nemuselo vyplatit.

 

Dosloužily stěrače i na vašem autě? V Carglass vám je rádi vyměníme za nové, a to na počkání během pár minut. Zavolejte, objednejte se e-mailem nebo pomocí formuláře na webu a domluvte si termín na nejbližší pobočce.

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Potřebujete opravit nebo vyměnit autosklo? Ať máte sklo pojištěné nebo ne volejte 800 550 510 nebo nezávazně poptejte možnosti řešení

Pobočka Carglass ® v Brně v novém!

Brněnská pobočka Carglass ® se na vás těší v nových modernějších prostorách. Víme, že dokonalý dojem dělají nejen služby, ale i design. Proto jsme pro vás

Jak často měnit kapaliny v autě

Každý řidič ví, že pravidelná údržba auta je klíčem k jeho spolehlivosti a bezpečné jízdě. Jeden z nejdůležitějších aspektů péče o vaše vozidlo je pravidelná

Přepis auta – převod vlastnictví vozidla

Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete?

Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje  Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

  Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

  Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

  Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.