S přibližující se zimou přichází i čas zkontrolovat výbavu svého auta a ujistit se, že je na mrazivé měsíce dobře připraveno. A rozhodně byste u toho neměli zapomenout na stěrače. Je to sice malá a relativně levná součástka, ale jakékoliv problémy s nimi vám můžou jízdu pěkně znepříjemnit. Zvlášť v zimě, kdy nám viditelnost komplikuje oblíbené trio sníh-déšť-námraza.
Jak správně zkontrolovat stěrače?
Abyste věděli, na co si u kontroly stěračů dávat pozor, je potřeba si připomenout, jak vypadá jejich ideální fungování. Stěrače mají za úkol udržet čelní sklo suché a čisté, aby řidičův výhled z auta nic neomezovalo. K tomu jim slouží gumičky, které přiléhají na čelní sklo a odvádí od něj vodu nebo nečistoty. Jednoduché, že?
Aby stěrače svoji funkci plnily dobře, je ale potřeba dávat pozor na několik věcí:
- Gumičky musí pevně přiléhat ke sklu po celé jeho délce. U nových stěračů to problém nebývá, gumičky bývají měkké a pružné. Vlivem povětrnostních podmínek a postupné únavy materiálu ale tvrdnou a praskají. Takové stěrače pak nesetřou celé zorné pole a na skle zůstávají šmouhy.
- S tím souvisí další doporučení – vyhněte se tzv. univerzálním stěračům. Pokud můžete, vždycky sáhněte raději po těch, které jsou určené přímo pro váš typ auta. Ty univerzální totiž nikdy nesedí tak přesně a může se stát, že ani jako nové nebudou na sklo pevně doléhat a stírat beze zbytku celou jeho plochu.
- Nikdy nestírejte sklo „nasucho“. Pro odstranění nečistot vždycky používejte ostřikovače – když se pod gumičky stěračů dostanou kamínky, prach nebo listí, můžete si stíráním bez vody poškrábat nejen gumičky, ale i samotné čelní sklo.
- Nezapínejte stěrače před důkladným odmrazením. Led a námraza stěračům také zrovna nesvědčí. Parkujete v zimě venku? Tak pozor, abyste si předčasným zapnutím ještě přimrzlých stěračů nepotrhali gumičky.
- Ze stejného důvodu stěrače nikdy nepoužíváme k odstraňování ledu z čelního skla. K tomu slouží škrabka.
6 tipů, jak o stěrače pečovat během zimy:
Během zimních měsíců dostávají stěrače obzvlášť zabrat. Jak na to, aby vám vydržely co nejdéle?
- Při parkování venku je odklápějte od skla. Pokud to z nějakého důvodu udělat nemůžete, před prvním zapnutím stěračů důkladně odmražte čelní sklo. Dejte si pozor, abyste správně odhadli, kdy už jsou stěrače úplně uvolněné a nehrozí násilné odtržení a poškození gumiček. Pokud si nejste jisti, radši ještě chvilku počkejte, trpělivost se v tomhle vyplatí.
- Stěrače můžete během stání venku opatřit ochrannými návleky. Ty seženete u prodejců autopotřeb. A jako low-cost varianta vám může posloužit i pár starých ponožek, které na stěrače jednoduše navléknete.
- Používejte ochranu čelního skla. Také záležitost za pár korun, kterou dnes pořídíte už i v řadě supermarketů. Ideální jsou varianty s hliníkovou vrstvou. Díky ochraně skla k němu stěrače nepřimrznou, ale ani je nemusíte nechávat odklopené do prostoru.
- Dejte si pozor na zamrzání ostřikovačů – včas (tedy ještě předtím, než teploty spadnou do mínusových hodnot) dolijte nemrznoucí zimní směs a – teď přichází ta nejdůležitější část –dostaňte ze systému zbytky té letní. Právě zbytková letní směs vám totiž může v ostřikovačích zamrznout. U čelního skla ji dostanete pryč na pár odstřiků, u zadního myslete na to, že hadička k němu je delší a může to proto trvat o něco déle.
- Parkujte chytře. Výběr parkovacího místa je zdánlivá maličkost, ale může vám ráno ušetřit pár minut času se škrábáním a odmrazováním skel. Pokud máte tu možnost, vybírejte si při parkování místo, které je aspoň částečně chráněné před větrem a sněhem. Má-li druhý den svítit slunce, můžete taky otočit vůz čelním sklem směrem na jihovýchod.
- Zvažte aplikaci tekutých stěračů (tzv. nanostěračů), zvlášť pokud často jezdíte delší trasy po dálnici. Jde o látku, která po aplikaci na čelní sklo funguje jako odpuzovač vody a nečistot a šetří tak stěrače i údržbu skel. Je ale dobré upozornit, že většina tekutých stěračů funguje až od určité rychlosti (zpravidla to bývá nad 60 – 80 km/h, podle kvality výrobku). Pokud tedy většinu vašich jízd tvoří popojíždění po městě v kolonách, bez klasických stěračů se neobejdete.
Jak poznám, že stěrače už potřebují vyměnit?
I když se o stěrače staráte vzorně, pravidelné výměně se nevyhnete. Jak poznat, že už přišel její čas? Nejčastěji vás na to upozorní některá z těchto skutečností:
- Na čelním skle i čerstvě po setření zůstávají fleky a šmouhy
- V oblasti, kterou stěrače pokrývají, jsou místa, která zůstávají nesetřená
- Při stírání gumičky pískají nebo vržou
Jak často je ideální stěrače měnit?
Interval hodně ovlivňuje to, jak se o ně a o auto staráte, jestli parkujete venku či v garáži a jak často jsou stěrače vystaveny teplotním výkyvům.
Obecně ale doporučujeme měnit je aspoň jednou za rok, ideálně právě po zimě, kdy dostanou zabrat nejvíc. Pokud ale nejsou v ideální kondici už při podzimní kontrole, je lepší pořídit nové rovnou – uprostřed sněhové vánice by se vám totiž dřívější otálení nemuselo vyplatit.
Dosloužily stěrače i na vašem autě? V Carglass vám je rádi vyměníme za nové, a to na počkání během pár minut. Zavolejte, objednejte se e-mailem nebo pomocí formuláře na webu a domluvte si termín na nejbližší pobočce.