Carglass®

Silniční cestování 3 – Norsko, Švýcarsko, Island, USA

dvě mladé ženy cestující kabrioletem

Jsme tady už s třetím dílem článku o cestování autem v zahraničí. Tentokrát se podíváme na země mimo EU – Norsko, Švýcarsko a Island a také Spojené státy americké. Jak je to s řízením v těchto státech? Co musíte povinně vozit, jaké rychlostní limity dodržovat a jaké pokuty vás při porušení předpisů čekají? Čtěte dál a dozvíte se vše! A jestli vám unikly předchozí díly našeho malého seriálu, můžete se na ně podívat tady:

 

Silniční cestování 1 – ČR, Německo, Polsko, Slovensko, Rakousko

 

Silniční cestování 2 – Velká Británie, Francie, Itálie a Chorvatsko

 

 

Povinná výbava

 

Všechny státy v tomto článku jsou signatáři tzv. Vídeňské úmluvy o silničním provozu. V praxi to znamená, že v zemích, které dokument podepsaly, se v autě vyžaduje povinná výbava podle státu, kde je vozidlo registrováno. Když se proto na cesty vydáte s českou SPZ, měla by vám stačit také česká povinná výbava. Ta je ostatně oproti všem čtyřem zemím (Norsko, Švýcarsko, Island a USA) obsáhlejší než jejich vlastní. Kdo ale chce mít stoprocentní jistotu, může si vybavení doladit podle požadavků dané země.

 

Povinná výbava v Norsku:

  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta (minimálně 1 ks)

 

Zimní pneumatiky byste v Norsku měli mít přezuté v období od 1. listopadu do 15. dubna (technicky vzato nejsou povinné, jste ale povinní mít vozidlo přizpůsobené podmínkám na vozovce – zimní pneumatiky, řetězy nebo pneumatiky s hřeby jsou na zasněžených a zmrzlých silnicích nutnost).

Chystáte-li se Norskem cestovat v chladnějších měsících, určitě se vám kromě zimních pneu vyplatí pro jistotu přibalit i deku, svítilnu, startovací kabely, škrabku a smetáček.

 

Povinná výbava ve Švýcarsku:

  • Výstražný trojúhelník ULOŽENÝ TAK, ABY BYL PŘÍMO DOSTUPNÝ (u nás stačí vozit ho v kufru, tady ho raději mějte po ruce přímo v kabině)

 

Doporučené:

Reflexní vesta

Autolékárnička

Hasicí přístroj

 

Povinná výbava na Islandu

  • Výstražný trojúhelník
  • Reflexní vesta
  • Tažné lano
  • Samolepka s označením státu (pro auta registrovaná v zahraničí)

 

Povinná výbava v USA

 

Na rozdíl od většiny evropských států, v USA vám zákon nenařizuje vozit žádnou povinnou výbavu. Všechny předměty jako reflexní vesta, rezerva nebo trojúhelník tak jsou čistě doporučené a nikdo vás za jejich absenci pokutovat nebude. To ale neznamená, že byste je na cestu neměli přibalit. Obzvlášť pokud se chystáte na delší trasu, v USA se autem běžně cestuje na mnohem větší vzdálenosti než u nás a cesta často vede mimo jakékoli osídlení. Pokud vás v takovém místě potká nějaký problém, bude se vám zvyk vozit povinnou výbavu určitě hodit.

 

 

mladá žena stojící u otevřené kapoty auta zastaveného u krajnice

Zdroj obrázku: Freepik

 

Rychlostní limity

 

Jak je to s povolenou rychlostí pro Norsko, Švýcarsko, Island a USA?

 

 

Rychlostní limity v Norsku

 

V Norsku se především na dálnici připravte na nižší povolenou rychlost než jste zvyklí z domova, a také na to, že její dodržování se tady bere opravdu vážně. Pokud si pobyt v této severské zemi nechcete výrazně prodražit, stanovených limitů se pečlivě držte.

Pozor si dejte taky na zpomalovací prahy ve městech, ne vždycky jsou dobře vidět.

 

Dálnice: 90-110 km/h (podle značení)

 

Mimo obec: 80 km/h

 

V obci: 50 km/h

 

 

Rychlostní limity ve Švýcarsku

 

Ani ve Švýcarsku nečekejte povolené rychlosti moc vysoké a stejně jako skandinávské státy, i tady se na dodržování limitů dbá a za jejich porušení padají nemalé pokuty.

 

Dálnice: 120 km/h

 

Mimo obec: 80 km/h

 

V obci: 50 km/h

 

 

 

Rychlostní limity na Islandu

 

Island má proti nám mnohem menší hustotu osídlení a tomu odpovídají i místní komunikace. Dálnici – jak ji znáte u nás – tu nenajdete vůbec, největší provoz má tzv. Ring Road, což je silnice, která vede dokola kolem celého ostrova. Řada menších komunikací není vyasfaltovaná a mají jen štěrkový povrch. Na některé silnice se také můžete vydat jen se čtyřkolkou, protože jejich terén by běžné auto nezvládlo.

 

Dálnice: Island nemá dálnice, na Ring Road je maximální rychlost 90 km/h

 

Mimo obec: 80-90 km/h (podle toho, jestli se jedná o nezpevněnou cestu nebo asfaltový povrch)

 

V obci: 30-50 km/h

 

silnice na Islandu

Zdroj obrázku: Freepik

 

Rychlostní limity v USA

 

Stejně jako ve Velké Británii, i v USA používají imperiální systém jednotek. Rychlosti proto nenajdete v kilometrech za hodinu, ale v mílích.

Rychlostní limity se mezi jednotlivými státy můžou lehce lišit, obecně se ale pohybují kolem těchto čísel:

 

Dálnice: 65-80 mph (105-129 km/h)

 

Mimo obec: 55-70 mph (89-113 km/h)

 

V obci: 20-35 mph (32-56 km/h)

 

 

Výše pokut

 

Norsko

 

Běžné ceny jsou v Norsku výrazně vyšší než u nás a draho vás vyjdou i případné pokuty. Dodržování předpisů se tu navíc bere vážně a nemůžete spoléhat, že nad přestupkem nakonec někdo „přimhouří oko“.

 

Překročení povolené rychlosti: 1 100-15 000 NOK (podle toho, o kolik povolenou rychlost překročíte a jaký byl zákonný limit). Při výrazném překročení vám hrozí i odebrání řidičáku, veřejně prospěšné práce nebo odnětí svobody.

Alkohol za volantem: tolerance 0,2 promile, jízdu pod vlivem řeší soud, který také určuje trest

Pokuta (výše se stanoví podle vašeho měsíčního příjmu), můžete dostat i odnětí svobody a přijít o řidičský průkaz

Použití telefonu při jízdě: 9 700 NOK

 

 

muž používající mobilní telefon během řízení

Zdroj obrázku: Freepik

 

Švýcarsko

 

Ani ve Švýcarsku se porušování předpisů nebere na lehkou váhu a odpovídají tomu pokuty i další tresty. U vážnějších přestupků se můžete dočkat i zákazu vstupu do země, proto řiďte zodpovědně.

 

Překročení povolené rychlosti: 40 – 600 CHF (u vyšších překročení může být i více, navíc k nim můžete vyfasovat zákaz řízení nebo vězení)

Alkohol za volantem tolerance 0,5 promile (pro čerstvé držitele řidičáku – méně než 3 roky – a řidiče z povolání platí přísnější hranice 0,01 promile)

Pokuta od 600 CHF výše

Použití telefonu při jízdě: 100 CHF

 

 

Island

 

Překročení povolené rychlosti: až 83 000 ISK (podle rychlostního limitu a míry jeho překročení)

Alkohol za volantem: tolerance 0,2 promile

24 000-47 000 ISK, eventuálně odebrání řidičského průkazu

Použití telefonu při jízdě: 40 000 ISK (v roce 2018 se pokuta výrazně zvýšila z předchozích 5000 ISK, protože je používání telefonu za jízdy na Islandu velkým problémem)

 

USA

 

Překročení povolené rychlosti: výše pokuty se může hodně lišit stát od státu a rozpětí je poměrně široké, od 50 do 2500 USD (průměrně to bývá kolem 150 USD)

Alkohol za volantem: tolerance 0,8 promile (řidiči užitkových vozů 0,4 promile, řidiči pod 21 let 0,2 promile nebo nulová tolerance – závisí na konkrétním státu, řidiči z povolání mají nulovou toleranci)

Pokuta 500-2000 USD, podle státu pak hrozí kromě pokuty také ztráta řidičáku, zabavení vozidla nebo i vězení

Použití telefonu při jízdě: ne všechny státy zakazují používání telefonu bez hands-free během řízení. Pokud ano, pokuta může být kolem 100-500 USD, při opakovaném přestupku někde hrozí i ztráta řidičského oprávnění.

 

 

Další pravidla místního provozu a užitečné informace

 

Norsko

 

Losi – na silnici se můžete potkat s losy nebo soby (na jejich možný výskyt vás upozorní dopravní značky). Dospělý los evropský může vážit až 700 kilo a v kohoutku měřit přes 2 metry, srážka s takovým „drobečkem“ proto může skončit opravdu nehezky. Pozor si dejte hlavně ve večerních a ranních hodinách a v místech označených výstražnými dopravními značkami o výskytu zvěře projíždějte pomaleji a se zvýšenou opatrností.

 

Mýtné se v Norsku platí nejen na dálnicích jako u nás, zpoplatněné jsou i některé silnice, průjezdy tunely nebo přes mosty.

 

Některé silnice bývají přes zimu zavřené, raději si proto průjezdnost vaší trasy zkontrolujte ještě před cestou.

 

Švýcarsko

 

Ve Švýcarsku platí nejen zákaz antiradarů, ale nesmíte používat ani upozornění na ně v navigaci (například Waze).

 

Za porušení zákazu antiradaru můžete dostat nejen peněžitou pokutu, ale riskujete i odebrání daného zařízení.

 

Některé silnice v horách mívají v konkrétních hodinách omezený provoz pouze na jeden směr jízdy. Pečlivě proto sledujte dopravní značky, které tuhle informaci uvádějí.

 

Island

 

Na nezpevněných štěrkových cestách si dejte pozor na odletující kamínky, když se míjíte s jiným vozidlem. Abyste se vyhnuli poškození svého nebo cizího auta (obzvlášť si dejte pozor na čelní sklo), je lepší vždycky snížit rychlost.

 

Vzhledem k místnímu počasí a silnému větru si dejte pozor na směr parkování. Parkujte vždy proti větru, jinak riskujete, že si při otevírání poškodíte dveře.

 

Vyhněte se silnicím s označením začínajícím na F, jestli nemáte auto s pohonem na všechna čtyři kola (4×4). Pokud se rozhodnete riskovat a při jízdě narazíte na policii, připravte si peněženku na pořádnou pokutu. V horším případě se vám může stát, že s vozem rovnou zapadnete nebo ho poškodíte. Pak počítejte s dalšími výdaji, protože pojišťovna škodu neuhradí a všechno půjde z vaší kapsy.

 

USA

 

Pokud vás v autě zastaví policie, nevystupujte z vozu a mějte ruce na volantu tak, aby na ně příslušník viděl.

 

Denní svícení není povinné, jen pokud je snížená viditelnost, za soumraku a před úsvitem.

 

Pokud se setkáte se značkou STOP s dodatkem ALL-WAY, znamená to, že na dané křižovatce platí povinnost zastavit pro všechny směry. Auta ji pak opouští ve stejném pořadí, v jakém k ní přijela (když dorazí současně, platí přednost zprava).

 

Chystáte se odbočit vpravo? Můžete i na červenou, jestli vám to daná křižovatka výslovně nezakazuje značkou.

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Potřebujete opravit nebo vyměnit autosklo? Ať máte sklo pojištěné nebo ne volejte 800 550 510 nebo nezávazně poptejte možnosti řešení

Co s autem po povodni?

Smutné, avšak velice aktuální téma pro události ze září 2024. Velká voda spláchla celou řadu míst. Ovlivnila nespočet životů i domácností. A bohužel i aut.

Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje



    Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

    Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

    Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

    Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.