Carglass®

Přepis auta – převod vlastnictví vozidla

Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete? Připravili jsme pro vás přehledný návod.

 

přepis auta

Zdroj obrázku: Freepik

 

Lhůta pro přepis auta

 

Na začátek to nejdůležitější – na podání žádosti o změnu vlastníka v registru vozidel máte u nás ze zákona 10 pracovních dní od nabytí vlastnických práv k vozidlu. Tím okamžikem může být podpis kupní smlouvy nebo jednoduše chvíle, kdy za auto původnímu majiteli zaplatíte.

Pokud lhůtu oněch 10 dní nedodržíte, jedná se o přestupek a správní orgán za něj může uložit pokutu až 50 000 Kč. Tady se hodí podotknout, že zodpovědnost jde v tomhle případě za původním majitelem auta, proto se nedoporučuje nechávat přepis na novém vlastníkovi.

 

 

Kde se řeší změna majitele vozidla?

 

Aby byl přepis auta v souladu se zákonem, je potřeba provést změnu údajů v registru vozidel. To řeší odbor dopravy na obecním úřadě s rozšířenou působností, který musíte navštívit a o změnu zde požádat. Pod přepis vozu tak vlastně spadají dva jednotlivé úkony:

 

 • Odhlášení vozidla původním majitelem
 • Přihlášení vozidla novým majitelem

 

Obojí se provádí současně při jedné návštěvě úřadu. Buď se osobně dostaví původní i nový majitel auta, nebo stačí i jeden z nich, potřebuje s sebou ale mít ověřenou plnou moc od druhého účastníka procesu jako potvrzení, že ho může zastupovat.

 

Dnes už je přepis auta o něco jednodušší, než býval dřív – novela zákona z roku 2017 totiž zrušila povinnost provádět přepis v místě bydliště/sídla vaší firmy. Teď si můžete místo přepisu vybrat sami a jednoduše navštívit jakýkoli úřad s rozšířenou působností, kde se vám to hodí nejvíc.

 

Obecní úřad s rozšířenou působností najdete v těchto obcích: Seznam obcí s rozšířenou působností

 

Co musíte zařídit ještě před návštěvou úřadu?

 

Aby vám na úřadě přepis auta povolili, budete k tomu potřebovat pár věcí:

 

Evidenční kontrola

 

Kontrola převáděného auta, která se provádí na STK. Slouží k ověření, že stav auta sedí s údaji uvedenými v jeho technickém průkazu a že je tak všechno v pořádku nejen na papíře, ale i v reálu. Z ní vám vystaví tzv. Protokol o evidenční kontrole, který je jedním z povinných dokladů při převodu vlastnictví auta. Fyzicky si ho s sebou na úřad ale brát nemusíte, úředník si ho v systému dohledá sám (musí tam ale být, proto se kontrole před přepisem nevyhnete). Platnost evidenční kontroly je 1 rok (dříve to bylo pouze 30 dní), proto není problém nechat si ji udělat i s předstihem.

 

kontrola vozidla

Zdroj obrázku: Freepik

 

Povinné ručení

 

Ještě než bude nový vlastník oficiálně zapsaný v registru vozidel, musí si k autu sjednat povinné ručení. Bez „zelené karty“ (doklad o povinném ručení k vozidlu) totiž přepis neuskutečníte.

 

 

 

Jaké doklady potřebujete s sebou k přepisu vozidla?

 

 • Velký i malý technický průkaz (malý techničák někdy najdete i pod označením Osvědčení o registraci vozidla)
 • Zelená karta (potvrzení o tom, že bylo sjednáno povinné ručení už na nového vlastníka auta)
 • Doklad o převodu auta – například kupní nebo darovací smlouva
 • Občanský průkaz původního i nového majitele auta
 • Ověřenou plnou moc, pokud jde přepis vyřizovat jen jedna ze stran
 • Vyplněnou žádost o změnu vlastníka v registru vozidel (níže ji najdete ke stažení)
 • Potvrzení o uhrazení správního poplatku (u klasických osobních aut je poplatek při převodu vlastníka 800 Kč a zaplatíte ho rovnou při podání žádosti o převod)

 

Jak přepis auta probíhá?

 

 

Na úřadě vyplníte formulář Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla. Do něj uvedete informace o autě (druh vozidla, registrační značka, číslo VIN) a údaje o dosavadním a novém vlastníkovi, případně provozovateli (pokud nejsou vlastník a provozovatel shodní*).

 

Formulář si také můžete vytisknout a přinést už vyplněný, ušetří vám to čas.

 

Žádost o změnu vlastníka vozidla ke stažení

 

žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla

 

*Jaký je rozdíl mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla?

 

Vlastník vozidla

Vlastník vozidla je fyzická nebo právnická osoba, která má vozidlo ve svém vlastnictví. To znamená, že vlastník má právní titul k vozidlu, je jeho majitelem a má právo s vozidlem nakládat (například jej prodat, darovat, nebo zanechat v dědictví). Vlastnictví vozidla je zapsáno v registru vozidel, kde je vlastník vozidla oficiálně evidován.

 

Provozovatel vozidla

Provozovatel vozidla je osoba (fyzická nebo právnická), která vozidlo využívá pro své potřeby, ať už s vědomím a souhlasem vlastníka nebo proto, že je zároveň vlastníkem. Provozovatel je odpovědný za provoz vozidla v souladu se zákonem, za jeho technický stav a za to, že je vozidlo řádně pojištěné (povinné ručení). Provozovatel a vlastník bývají odlišní například u firemních vozidel, aut na leasing nebo v případě, že vlastník auto dlouhodobě půjčí jiné osobě třeba v rámci rodiny.

 

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Potřebujete opravit nebo vyměnit autosklo? Ať máte sklo pojištěné nebo ne volejte 800 550 510 nebo nezávazně poptejte možnosti řešení

Pobočka Carglass ® v Brně v novém!

Brněnská pobočka Carglass ® se na vás těší v nových modernějších prostorách. Víme, že dokonalý dojem dělají nejen služby, ale i design. Proto jsme pro vás

Jak často měnit kapaliny v autě

Každý řidič ví, že pravidelná údržba auta je klíčem k jeho spolehlivosti a bezpečné jízdě. Jeden z nejdůležitějších aspektů péče o vaše vozidlo je pravidelná

Přepis auta – převod vlastnictví vozidla

Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete?

Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje  Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

  Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

  Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

  Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.