Carglass®

Mlžení oken v autě a jak mu předcházet: stručný průvodce pro jasný výhled

mlžení skla v autě

Mlžení oken – hlavně v zimě běžný jev, který ale dokáže řidiče při jízdě pěkně potrápit.  Tento nezvaný spolujezdec se objevuje, když se teplý, vlhký vzduch uvnitř auta střetne s chladným sklem, na kterém zkondenzuje a původně čistý výhled je rázem ten tam. Ale nebojte se, máme pro vás hned několik triků, jak se zamlženými okny snadno zatočit.

 

Poznej svého nepřítele – proč se skla v autě mlží?

 

Porozumět příčinám mlžení oken vám umožní s tímto jevem lépe bojovat. Rosení skel mívá dvě hlavní příčiny:

  • Vlhkost v interiéru auta (vydechovaný vzduch od řidiče nebo pasažérů, mokrá bunda hozená na zadní sedadlo nebo třeba nedostatečně očištěná škrabka či boty od sněhu)
  • Teplotní rozdíly (proto k mlžení nejčastěji dochází v chladnějších měsících, pokud je totiž teplota v autě výrazně vyšší než venku, vlhkost se bude srážet na vnitřní straně skel)

 

Těsnění oken: První obranná linie

 

Prevence je základ a pokud ji vynecháte, mlžících se oken se nezbavíte nikdy. Poškozené nebo opotřebované těsnění funguje pro nežádoucí vlhkost uvnitř auta jako volná vstupenka. Než se proto vrhnete na nákup odvlhčovačů, zkontrolujte si, jak je na tom těsnění u dveří a víka kufru. V zimě dostávají gumy těsnění často zabrat nešetrným otevíráním přimrzlých dveří a výkyvy teplot, ale i při správné péči má svou životnost a časem se zkrátka opotřebuje. Pokud je těsnění už hodně popraskané nebo zpuchřelé, nejlepší je nechat ho v servisu vyměnit. Jestli na tom ale není tak zle, bude vám stačit ošetřit ho některým z přípravků, které koupíte v autopotřebách. V nabídce jsou různé oleje a spreje, populární jsou ty na bázi silikonu (které navíc brání přimrznutí dveří) a dobře funguje i technická vazelína.

 

 

Zapněte klimatizaci – i v zimě

 

Klimatizace není užitečná jen pro ochlazení v parných letních dnech. I když se vám to může zdát jako nesmysl, protože na zimu máte přece topení, „klima“ vám s mlžením umí účinně pomoct. Vzpomeňte si na poučky o tom, jak přehnané používání klimatizace může vysušovat kůži a sliznice. Tady přichází čas tuhle nevýhodu využít ve svůj prospěch – tím, že klimatizace zbavuje vzduch přebytečné vlhkosti, pomůže taky rychleji odpařit vodu na sklech.

 

interiér auta - ovládání topení

Zdroj obrázku:Freepik

 

 

Pozor na cirkulaci vzduchu

 

Mnoho lidí má tendenci před jízdou zapnout jen vnitřní cirkulaci vzduchu, aby udrželi teplý vzduch v kabině, když je venku chladno.

S mlžícími okny se ale tohle rozhodnutí jednoduše obrátí proti vám, vlhký vzduch tak nemá šanci dostat se pryč a vy si budete marně lámat hlavu, proč se skla ne a ne zbavit vody, i když na ně foukáte na plný výkon. Mnohem lepší je nechat vzduch proudit ven, abyste nechtěnou vlhkost co nejrychleji odvedli z kabiny auta pryč.

 

 

čištění interiéru auta

Zdroj obrázku:Freepik

 

 

Čisté auto je základ

 

Udržujte okna v autě čistá, jak jen to jde. Nečistoty a mastnota na sklech srážení vody pomáhají, takže při čištění nezapomínejte ani na vnitřní stranu oken. Dejte si pozor taky na to, abyste vyčištěná skla na závěr důkladně vysušili – jinak mlžení spíš podpoříte, protože zvýšíte vlhkost v kabině 🙂

U oken ale nekončíme. Hlídejte si sedačky a koberečky, obzvlášť když je máte z textilního materiálu, který dobře a rád saje vodu. Před vstupem do auta si důkladně oklepejte boty i bundu od sněhu, ať si ho nenosíte dovnitř. Pomoct vám může i výměna koberečků za gumové, ze kterých vodu snadno vylijete a v autě zůstane sucho. Smetáčkem pořádně vezměte i zimní výbavu jako lyže nebo boby, pokud se zrovna vracíte z radovánek na svahu. Těch pár vteřin navíc se vám bohatě vrátí, až budete příště startovat s nezamlženými okénky.

 

Zdroj obrázku:Freepik

 

 

Hrdina bez pláště: Odvlhčovač

 

Klimatizujete, topíte, čistíte, ale mlžení se i tak tvrdošíjně objevuje? Vezměte si na pomoc odvlhčovač. Na trhu seženete pohlcovače vlhkosti určené přímo do auta, nejčastěji ve formě malého polštářku nebo sáčku. Tohoto praktického pomocníka pak jednoduše umístíte do interiéru a on se o nadbytečnou vlhkost postará. Okna pak zůstanou suchá a bez mlžení. Pokud se vám ale nechce pořizovat extra výbavu, můžete si vystačit i s domácím řešením. Dobře zafunguje i pytlík s obyčejnou rýží nebo stelivo pro kočky.

 

stelivo pro kočky

Zdroj obrázku:Freepik

Sdílet článek na sociálních sítích

Facebook
Twitter
LinkedIn

Potřebujete opravit nebo vyměnit autosklo? Ať máte sklo pojištěné nebo ne volejte 800 550 510 nebo nezávazně poptejte možnosti řešení

Pobočka Carglass ® v Brně v novém!

Brněnská pobočka Carglass ® se na vás těší v nových modernějších prostorách. Víme, že dokonalý dojem dělají nejen služby, ale i design. Proto jsme pro vás

Jak často měnit kapaliny v autě

Každý řidič ví, že pravidelná údržba auta je klíčem k jeho spolehlivosti a bezpečné jízdě. Jeden z nejdůležitějších aspektů péče o vaše vozidlo je pravidelná

Přepis auta – převod vlastnictví vozidla

Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete?

Zavoláme vám zpět, stačí zadat vaše údaje    Souhlasím se zpracováním výše uvedených osobních údajů za účelem vyřízení mého požadavku a dále potvrzuji, že jsem se seznámil se zásadami pro zpracování osobních údajů *

    Tento web provozuje společnost Carglass®. Společnost respektuje důvěrné (osobní) informace všech, bez výjimky, osob, které web navštívili, i těch, kteří využívají služby poskytované webem; v tomto ohledu se Společnost snaží chránit důvěrnost osobních údajů (informace nebo soubor informací o jednotlivci, který je identifikován nebo může být konkrétně identifikován), čímž vytváří a poskytuje nejpohodlnější podmínky pro používání služeb webu každému uživateli.

    Tyto zásady ochrany osobních údajů a ochrany osobních údajů (dále jen „zásady“) stanoví postup, při kterém společnost zpracovává osobní údaje, typy osobních údajů, které se shromažďují, účely používání těchto osobních údajů, interakce společnosti s třetími stranami, bezpečnostní opatření na ochranu osobních údajů. přístup k osobním údajům, jakož i kontaktní informace uživatele o přístupu, provádění změn, blokování nebo mazání vašich osobních údajů a řešení jakýchkoli dotazů ohledně praxe ochrany osobních údajů.

    Další informace najdete v zásadách ochrany osobních údajů.