Mlžení oken – hlavně v zimě běžný jev, který ale dokáže řidiče při jízdě pěkně potrápit. Tento nezvaný spolujezdec se objevuje, když se teplý, vlhký vzduch uvnitř auta střetne s chladným sklem, na kterém zkondenzuje a původně čistý výhled je rázem ten tam. Ale nebojte se, máme pro vás hned několik triků, jak se zamlženými okny snadno zatočit.
Poznej svého nepřítele – proč se skla v autě mlží?
Porozumět příčinám mlžení oken vám umožní s tímto jevem lépe bojovat. Rosení skel mívá dvě hlavní příčiny:
- Vlhkost v interiéru auta (vydechovaný vzduch od řidiče nebo pasažérů, mokrá bunda hozená na zadní sedadlo nebo třeba nedostatečně očištěná škrabka či boty od sněhu)
- Teplotní rozdíly (proto k mlžení nejčastěji dochází v chladnějších měsících, pokud je totiž teplota v autě výrazně vyšší než venku, vlhkost se bude srážet na vnitřní straně skel)
Těsnění oken: První obranná linie
Prevence je základ a pokud ji vynecháte, mlžících se oken se nezbavíte nikdy. Poškozené nebo opotřebované těsnění funguje pro nežádoucí vlhkost uvnitř auta jako volná vstupenka. Než se proto vrhnete na nákup odvlhčovačů, zkontrolujte si, jak je na tom těsnění u dveří a víka kufru. V zimě dostávají gumy těsnění často zabrat nešetrným otevíráním přimrzlých dveří a výkyvy teplot, ale i při správné péči má svou životnost a časem se zkrátka opotřebuje. Pokud je těsnění už hodně popraskané nebo zpuchřelé, nejlepší je nechat ho v servisu vyměnit. Jestli na tom ale není tak zle, bude vám stačit ošetřit ho některým z přípravků, které koupíte v autopotřebách. V nabídce jsou různé oleje a spreje, populární jsou ty na bázi silikonu (které navíc brání přimrznutí dveří) a dobře funguje i technická vazelína.
Zapněte klimatizaci – i v zimě
Klimatizace není užitečná jen pro ochlazení v parných letních dnech. I když se vám to může zdát jako nesmysl, protože na zimu máte přece topení, „klima“ vám s mlžením umí účinně pomoct. Vzpomeňte si na poučky o tom, jak přehnané používání klimatizace může vysušovat kůži a sliznice. Tady přichází čas tuhle nevýhodu využít ve svůj prospěch – tím, že klimatizace zbavuje vzduch přebytečné vlhkosti, pomůže taky rychleji odpařit vodu na sklech.
Zdroj obrázku:Freepik
Pozor na cirkulaci vzduchu
Mnoho lidí má tendenci před jízdou zapnout jen vnitřní cirkulaci vzduchu, aby udrželi teplý vzduch v kabině, když je venku chladno.
S mlžícími okny se ale tohle rozhodnutí jednoduše obrátí proti vám, vlhký vzduch tak nemá šanci dostat se pryč a vy si budete marně lámat hlavu, proč se skla ne a ne zbavit vody, i když na ně foukáte na plný výkon. Mnohem lepší je nechat vzduch proudit ven, abyste nechtěnou vlhkost co nejrychleji odvedli z kabiny auta pryč.
Zdroj obrázku:Freepik
Čisté auto je základ
Udržujte okna v autě čistá, jak jen to jde. Nečistoty a mastnota na sklech srážení vody pomáhají, takže při čištění nezapomínejte ani na vnitřní stranu oken. Dejte si pozor taky na to, abyste vyčištěná skla na závěr důkladně vysušili – jinak mlžení spíš podpoříte, protože zvýšíte vlhkost v kabině 🙂
U oken ale nekončíme. Hlídejte si sedačky a koberečky, obzvlášť když je máte z textilního materiálu, který dobře a rád saje vodu. Před vstupem do auta si důkladně oklepejte boty i bundu od sněhu, ať si ho nenosíte dovnitř. Pomoct vám může i výměna koberečků za gumové, ze kterých vodu snadno vylijete a v autě zůstane sucho. Smetáčkem pořádně vezměte i zimní výbavu jako lyže nebo boby, pokud se zrovna vracíte z radovánek na svahu. Těch pár vteřin navíc se vám bohatě vrátí, až budete příště startovat s nezamlženými okénky.
Zdroj obrázku:Freepik
Hrdina bez pláště: Odvlhčovač
Klimatizujete, topíte, čistíte, ale mlžení se i tak tvrdošíjně objevuje? Vezměte si na pomoc odvlhčovač. Na trhu seženete pohlcovače vlhkosti určené přímo do auta, nejčastěji ve formě malého polštářku nebo sáčku. Tohoto praktického pomocníka pak jednoduše umístíte do interiéru a on se o nadbytečnou vlhkost postará. Okna pak zůstanou suchá a bez mlžení. Pokud se vám ale nechce pořizovat extra výbavu, můžete si vystačit i s domácím řešením. Dobře zafunguje i pytlík s obyčejnou rýží nebo stelivo pro kočky.
Zdroj obrázku:Freepik