Prodáváte nebo kupujete auto z druhé ruky? Kromě samotného obchodu vás čeká i oficiální převod vozu na jiného majitele. Jak správně postupovat a co k tomu potřebujete? Připravili jsme pro vás přehledný návod.
Zdroj obrázku: Freepik
Lhůta pro přepis auta
Na začátek to nejdůležitější – na podání žádosti o změnu vlastníka v registru vozidel máte u nás ze zákona 10 pracovních dní od nabytí vlastnických práv k vozidlu. Tím okamžikem může být podpis kupní smlouvy nebo jednoduše chvíle, kdy za auto původnímu majiteli zaplatíte.
Pokud lhůtu oněch 10 dní nedodržíte, jedná se o přestupek a správní orgán za něj může uložit pokutu až 50 000 Kč. Tady se hodí podotknout, že zodpovědnost jde v tomhle případě za původním majitelem auta, proto se nedoporučuje nechávat přepis na novém vlastníkovi.
Kde se řeší změna majitele vozidla?
Aby byl přepis auta v souladu se zákonem, je potřeba provést změnu údajů v registru vozidel. To řeší odbor dopravy na obecním úřadě s rozšířenou působností, který musíte navštívit a o změnu zde požádat. Pod přepis vozu tak vlastně spadají dva jednotlivé úkony:
- Odhlášení vozidla původním majitelem
- Přihlášení vozidla novým majitelem
Obojí se provádí současně při jedné návštěvě úřadu. Buď se osobně dostaví původní i nový majitel auta, nebo stačí i jeden z nich, potřebuje s sebou ale mít ověřenou plnou moc od druhého účastníka procesu jako potvrzení, že ho může zastupovat.
Dnes už je přepis auta o něco jednodušší, než býval dřív – novela zákona z roku 2017 totiž zrušila povinnost provádět přepis v místě bydliště/sídla vaší firmy. Teď si můžete místo přepisu vybrat sami a jednoduše navštívit jakýkoli úřad s rozšířenou působností, kde se vám to hodí nejvíc.
Obecní úřad s rozšířenou působností najdete v těchto obcích: Seznam obcí s rozšířenou působností
Co musíte zařídit ještě před návštěvou úřadu?
Aby vám na úřadě přepis auta povolili, budete k tomu potřebovat pár věcí:
Evidenční kontrola
Kontrola převáděného auta, která se provádí na STK. Slouží k ověření, že stav auta sedí s údaji uvedenými v jeho technickém průkazu a že je tak všechno v pořádku nejen na papíře, ale i v reálu. Z ní vám vystaví tzv. Protokol o evidenční kontrole, který je jedním z povinných dokladů při převodu vlastnictví auta. Fyzicky si ho s sebou na úřad ale brát nemusíte, úředník si ho v systému dohledá sám (musí tam ale být, proto se kontrole před přepisem nevyhnete). Platnost evidenční kontroly je 1 rok (dříve to bylo pouze 30 dní), proto není problém nechat si ji udělat i s předstihem.
Zdroj obrázku: Freepik
Povinné ručení
Ještě než bude nový vlastník oficiálně zapsaný v registru vozidel, musí si k autu sjednat povinné ručení. Bez „zelené karty“ (doklad o povinném ručení k vozidlu) totiž přepis neuskutečníte.
Jaké doklady potřebujete s sebou k přepisu vozidla?
- Velký i malý technický průkaz (malý techničák někdy najdete i pod označením Osvědčení o registraci vozidla)
- Zelená karta (potvrzení o tom, že bylo sjednáno povinné ručení už na nového vlastníka auta)
- Doklad o převodu auta – například kupní nebo darovací smlouva
- Občanský průkaz původního i nového majitele auta
- Ověřenou plnou moc, pokud jde přepis vyřizovat jen jedna ze stran
- Vyplněnou žádost o změnu vlastníka v registru vozidel (níže ji najdete ke stažení)
- Potvrzení o uhrazení správního poplatku (u klasických osobních aut je poplatek při převodu vlastníka 800 Kč a zaplatíte ho rovnou při podání žádosti o převod)
Jak přepis auta probíhá?
Na úřadě vyplníte formulář Žádost o zápis změny vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla. Do něj uvedete informace o autě (druh vozidla, registrační značka, číslo VIN) a údaje o dosavadním a novém vlastníkovi, případně provozovateli (pokud nejsou vlastník a provozovatel shodní*).
Formulář si také můžete vytisknout a přinést už vyplněný, ušetří vám to čas.
Žádost o změnu vlastníka vozidla ke stažení
*Jaký je rozdíl mezi vlastníkem a provozovatelem vozidla?
Vlastník vozidla
Vlastník vozidla je fyzická nebo právnická osoba, která má vozidlo ve svém vlastnictví. To znamená, že vlastník má právní titul k vozidlu, je jeho majitelem a má právo s vozidlem nakládat (například jej prodat, darovat, nebo zanechat v dědictví). Vlastnictví vozidla je zapsáno v registru vozidel, kde je vlastník vozidla oficiálně evidován.
Provozovatel vozidla
Provozovatel vozidla je osoba (fyzická nebo právnická), která vozidlo využívá pro své potřeby, ať už s vědomím a souhlasem vlastníka nebo proto, že je zároveň vlastníkem. Provozovatel je odpovědný za provoz vozidla v souladu se zákonem, za jeho technický stav a za to, že je vozidlo řádně pojištěné (povinné ručení). Provozovatel a vlastník bývají odlišní například u firemních vozidel, aut na leasing nebo v případě, že vlastník auto dlouhodobě půjčí jiné osobě třeba v rámci rodiny.