Chystáte se letos ještě na dovolenou? A vyrážíte autem? Hlavní sezóna je sice za námi, to ale neznamená konec cestování. Mimo prázdniny najdete na řadě míst příjemnější ceny a menší obsazenost, i na podzim navíc ve spoustě destinací pořád panuje příjemné počasí.
Pokud se pozdější dovolená týká i vás, nezapomeňte si ji náležitě užít. Dobrodružstvím může koneckonců být už samotná cesta. Abyste do cíle dorazili v pořádku a na čas, pozor na běžné nešvary, které řidiče na cestách (nejen) na dovolenou potkávají. Jaké to jsou?
Přehnané tempo
Je jasné, že cestou tam už všichni nedočkavě počítáme minuty i kilometry, které nám zbývají do cíle. Ale není to závod a jet co nejrychleji vždycky neznamená být na místě o to dřív. Než vyrazíte, pečlivě si proto prostudujte možné trasy, porovnejte i jejich dopravní vytíženost a rychlostní limity a vyberte si takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat.
Pokud se chystáte do zahraničí nebo dokonce do více různých zemí, hlídejte si zákony a povolenou rychlost v jednotlivých regionech – těch pár ušetřených minut za pokutu nestojí. Navíc si za přestupky v cizině můžete často připlatit výrazně víc, než jste zvyklí u nás.
Kromě zákonných limitů berte ohled i na aktuální podmínky na silnici. I když teplé počasí většinou přeje suchým silnicím a dobré viditelnosti, nenadálá bouřka spojená s vydatným deštěm dokáže řidiče pěkně potrápit. A až budete počítat, kolik času vám cesta zabere, nezapomeňte do odhadu zahrnout i pravidelné přestávky na odpočinek…
Nedostatečný odpočinek
Unavený řidič je rizikem nejen pro sebe, ale i všechny ostatní na silnici. Nedostatečný odpočinek a spánek vám zvyšují reakční dobu a tím i pravděpodobnost nehody. Před dlouhou cestou si proto vyhraďte dost času, abyste se pořádně vyspali a pravidelně si během jízdy dělejte přestávky na odpočinek. Ideální je, pokud se můžete v řízení střídat s někým dalším z posádky.
Jste-li na řízení sami, dopřávejte si přestávky o to častěji – soustředění za volantem, zvlášť pokud nejste na dlouhé cesty zvyklí, si vybere svoji daň a únava se postupně nastřádá. Podle náročnosti cesty si dělejte pauzy ideálně každé 2-3 hodiny. Během nich – pokud vám to možnosti dovolí – nezůstávejte sedět v autě. Vystupte ven, protáhněte si nohy i ruce, nadýchejte se čerstvého vzduchu a dopřejte tělu i mysli pauzu od dlouhého soustředění na silnici.
Někomu dobře fungují i tzv. power-napy (krátký spánek cca na 15-20 minut, kdy si odpočinete z nejhorší únavy, ale neupadnete do hluboké fáze spánku), pamatujte ale na to, že to není náhrada za klasické plnohodnotné spaní. Pozor také na častý zlozvyk přebít únavu kofeinem z kávy nebo energy drinků. Ty vás sice krátkodobě nabudí, ale de facto jen odsunou vyčerpání na později, a to se pak vrátí s o to větší silou. Vedlejším účinkem kofeinových nápojů je navíc dehydratace organismu, což nás přivádí k dalšímu problému na cestách…
Dehydratace
Při dlouhých cestách snadno zapomínáme na pravidelné pití. Díky klimatizaci v autě panuje příjemná teplota, káva, kterou jsme zrovna vypili, nás hezky nabudila, a vůbec, komu by se chtělo pořád zastavovat a hledat toalety.
Pokud ale kromě „povzbuzováků“ nedoplňujete tekutiny i jinak, můžete si zadělat na problém. Už při počáteční dehydrataci (ztráta vody v organismu o 1-2 %) dochází ke zhoršení výkonnosti a soustředění, můžete cítit bolest nebo motání hlavy a nevolnost. A protože za volantem potřebujete být svěží a odpočatí, ideálně se do téhle fáze vůbec nechcete dostat. Přitom stačí málo.
V autě mějte pořád po ruce láhev s pitím, nejlepší je čistá voda, ale dobře vám poslouží i neslazený ovocný čaj nebo minerálka (zase ideálně neochucená a neslazená). Hodně vody obsahuje i ovoce a zelenina, které v teple poslouží jako ideální svačinka.
Poslední důležitá věc je pravidelnost – pijte průběžně během celé cesty, i když zrovna nemáte žízeň. Při správné hydrataci totiž nejde jen o množství a litr vody vypitý najednou není pro organismus totéž, jako když ho konzumujete postupně po malých dávkách.
Přestávky na jídlo
Když říkáme „pití“, musíme říct i „jídlo“. I když během řízení sedíte, neustálé soustředění je pro vaše tělo náročné a doplňovat kalorie je potřeba. V krajní nouzi to můžete vyřešit bagetou z benzínky, kterou zvládnete zkonzumovat i během jízdy, určitě by tak ale vaše jídlo nemělo vypadat celou cestu.
Proto si už předem zjistěte, kde se na trase můžete zastavit a vychutnat si něco dobrého pěkně v klidu, mimo auto. Nezáleží na tom, jestli si jídlo vezete svoje nebo se vrhnete na objevování lokální kuchyně. Důležité je, že na chvíli změníte prostředí a jasně oddělíte čas na jídlo od času za volantem.
Co ale doporučujeme, nevolit moc těžká jídla nebo velké porce. Pokud bude mít vaše tělo hodně práce s trávením, negativně se to podepíše na vašem soustředění. V takovém případě je lepší po obědě rovnou navázat ještě krátkým odpočinkem a vyrazit, až vám trochu vytráví.
Malý tip na závěr: pro všechny případy mějte v autě tzv. svačinku poslední záchrany, která zabere málo místa, má dlouhou trvanlivost a nezkazí se ani při vyšších teplotách. Dobrý příklad jsou třeba cereální tyčinky.
Jiný kraj, jiný mrav
Obzvlášť při cestách do vzdálenějších zemí se můžete setkat s podmínkami, na které z domácích silnic nejste zvyklí. Ať už se jedná o netypické počasí nebo jiné silniční předpisy, raději se o možných specifikách informujte už při plánování trasy. Vyhnete se tak v lepším případě nepříjemnostem a zdržení, v horším pokutě ze strany místní policie nebo – v nejhorším – i nehodě.
Na rychlostní limity vás dnes už automaticky upozorní navigace, je fajn ale dát si pozor i na další možné přestupky. Může to být třeba parkování v přírodě, spaní v autě nebo povinná výbava – například u nás je reflexní vesta povinná pouze pro řidiče, v jiných zemích (třeba na Slovensku) potřebujete jeden kus pro každého člena posádky.
Péče o auto
Abyste s autem nezůstali „viset“ někde na odpočívadle daleko od domova, před cestou ho pečlivě zkontrolujte. Jestli máte vůz, který už něco pamatuje, možná vám přijde vhod nechat ho prohlédnout přímo v servisu, abyste se ujistili, že pod kapotou nečíhá skrytá závada, která o sobě dá vědět v ten nejméně vhodný okamžik.
Pozor si dejte hlavně na dostatečné množství provozních kapalin – olej, chladící kapalina, voda do ostřikovačů (to se může zdát jako maličkost, ale jízda na dálnici vaše čelní sklo „vyzdobí“ skvrnami od hmyzu, pylem a prachem). Hodit se vám bude taky předběžný plán, jak často bude potřeba tankovat a kde na trase na čerpací stanice narazíte (v ČR jsme zvyklí na velkou hustotu benzínek a tankování tak nebývá problém, ne ve všech zemích to ale funguje stejně).
Správné dohuštění pneumatik vám zase pomůže zbytečně neplýtvat palivem. Zkontrolujte také čelní sklo a ostatní okna, jestli jsou celistvá a bez prasklin – i malá prasklina od kamínku se může rozšířit a dovolenou chcete určitě trávit příjemněji než cestami po servisech.
Hodit se vám bude i kontrola vašeho pojištění a silniční asistence – jaké máte pojistné limity, spoluúčast a jaké zahraniční země vaše pojistka pokrývá.
Na závěr nám už nezbývá, než popřát vám šťastnou cestu do vaší cílové destinace a hlavně bezproblémový návrat!